Siemens zwolni 1600 ludzi

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
Siemens AGSiemens produkuje m.in. systemy umożliwiające pracę wózków widłowych bez obsługi

Niemiecki koncern technologiczny Siemiens zwolni 1600 pracowników, głównie w swoich firmach za granicą. Nie ma jednak informacji o zwolnieniach planowanych w Polsce. Powód? Kryzys. Zamówienia spadły o ponad 1/3.

Zysk netto w ostatnim kwartale obrachunkowym spadł o 7 procent - do 1,3 miliarda euro, co i tak jest wynikiem lepszym niż oczekiwania analityków.

Jak podano, cięcia obejmą 650 etatów w austriackiej spółce Siemens PSE, zajmującej się tworzeniem oprogramowania. Kolejne 250 osób zostanie zwolnionych w VAI Metal Technologies, także w Austrii.

Działająca w Wielkiej Brytanii firma outsourcingowa SIS zwolni 300 osób. Natomiast dział technologii budowlanych na całym świecie ma pozbyć się 300 zatrudnionych, z czego 120 w Niemczech. Ponadto zakłady sprzętu oświetleniowego Osram we Francji zwolnią 100 pracowników.

Na koszty restrukturyzacji, która ma zostać przeprowadzona w IV kwartale, zaplanowano sto milionów euro.

Jak podano, zamówienia otrzymane przez Siemensa w ostatnim kwartale okazały się o 28 procent niższe, niż rok wcześniej i spadły do sumy 17,2 miliarda euro.

Siemens ma - oprócz działów sprzedaży - także kilka zakładów w Polsce: centrum badawczo-rozwojowe Siemens Development Center we Wrocławiu, Bosch Siemens Haushaltgeräte (produkuje sprzęt gospodarstwa domowego), Fujitsu Siemens Computers (produkcja komputerów), Osram (oświetlenie), Modelpol (energetyka), Energoserwis (energetyka), Siemens Industrial Turbomachinery Elbląg (gazownictwo), VA Tech (metalurgia i energetyka). Z informacji centrali koncernu nie wynika, by zostały one dotknięte redukcjami zatrudnienia.

Źródło: DPA

Źródło zdjęcia głównego: Siemens AG