Siemens wyrzuca na bruk 17 tysięcy ludzi

Najnowsze

Aktualizacja:
tvn 24W Siemensie szykują się zwolnienia

Niemiecki koncern Siemens zaczyna zaciskać pasa. W ramach oszczędności, na całym świecie z firmą pożegna się 17 tysięcy pracowników. W Polsce do Siemensa należy 14 zakładów.

Niemiecki koncern elektromaszynowy Siemens chce w ramach programu oszczędnościowego zlikwidować ponad 17 tys. miejsc pracy, w tym 6,5 tys. w Niemczech - poinformowała w piątek agencja dpa, cytując doniesienia sobotniej prasy. Ani zarząd Siemensa, ani związek zawodowy metalowców nie skomentowały na razie tych informacji.

Łącznie na całym świecie dla firmy Siemens pracuje 435 tys. ludzi, około 130 tys. z nich w Niemczech. Dwie trzecie miejsc pracy, które firma zamierza się zlikwidować, przypada na działy handlowe i administracyjne.

Koncern chce do roku 2010 zaoszczędzić na kosztach administracji oraz zbytu około 1,2 mld euro i już wcześniej zapowiadał, że będzie się to łączyć z redukcją zatrudnienia.

Prezes Siemensa: Musimy być konkurencyjni

W opublikowanym w piątek liście do załogi, prezes Siemensa Peter Loescher napisał między innymi: "Chcemy szybko uzyskać jasną wizję sytuacji, wynegocjować uczciwe wyrównanie interesów dla dotkniętych zmianami pracowników, uniknąć napięć socjalnych i miarę możliwości zrezygnować z wypowiadania umów o pracę". Zaznaczył jednocześnie, że w najbliższych miesiącach koncern będzie coraz bardziej odczuwał wzrost zagrożeń w gospodarce światowej i dlatego musi się stać bardziej konkurencyjny".

W Polsce Siemens ma 14 firm

W skład grupy Siemensa w Polsce wchodzi 14 firm. Główna siedziba polskiego oddziału firmy mieści się w Warszawie, a oddziały znajdują się w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Poznaniu oraz Wrocławiu.

Obecne w Polsce spółki zależne grupy Siemens to m. in. Bosch Siemens Haushaltgeräte (BSH, sprzęt gospodarstwa domowego), Fujitsu Siemens Computers (produkcja komputerów), Osram (oświetlenie), Modelpol (energetyka), Energoserwis (energetyka), Siemens Industrial Turbomachinery Elbląg (gazownictwo), VA Tech (metalurgia i energetyka).

W ujawnionych informacjach nie podano, w jakim stopniu plany zwolnień dotkną polskie firmy koncernu.

Źródło: PAP, TVN24, IAR

Źródło zdjęcia głównego: tvn 24