Siedzisz w pracy po godzinach? Blajer powiedział, jakie wynagrodzenie ci się należy

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24 BiSSiedzisz w pracy po godzinach? Blajer powiedział, jakie wynagrodzenie ci się należy

Jakie wynagrodzenie należy się pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych? Na to pytanie odpowiedział Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi" na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Zuzanna Rosner-Laskorzyńska z kancelarii Raczkowski i Wspólnicy twierdzi, że pracownik może maksymalnie przepracować dodatkowo pięć nadgodzin w czasie jednego dnia.

Ważny odpoczynek

- Wszystko dlatego, że musi odpoczywać nieprzerwanie przynajmniej przez 11 godzin. Jeśli będzie pracował dłużej, to przekroczy dobowe normy odpoczynku - wyjaśnia mecenas Zuzanna Rosner-Laskorzyńska. Jeśli pracownik otrzymuje np. 10 zł za godzinę pracy, to za nadgodziny powinien otrzymać wyższą stawkę. - Jeżeli nie jest to ani niedziela, ani święto, to za każdą nadgodzinę otrzymuje pensję plus dodatek w wysokości 50 proc. tego wynagrodzenia. Zatem, jeśli podstawowa stawka to 10 złotych, to za każdą nadgodzinę powinien otrzymać 15 zł - wyjaśnia Zuzanna Rosner-Laskorzyńska.

Większa stawka

Jeszcze większa stawka przysługuje pracownikowi, kiedy wykonuje nadgodziny np. w święta, czy niedzielę. - Wówczas stawka podstawowa jest zwiększona o 100 proc. - wyjaśnia mecenas. - Podobnie jest, gdy nadgodziny pracownik wykonuje w porze nocnej, która jest określona w regulaminie pracy. Jeśli pracuje nocą, to stawka też jest większa i wynosi 100 proc. - dodaje.

Nadgodziny

Praca w godzinach nadliczbowych to taka, która jest wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu. To także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy.

"Biznes dla Ludzi" od poniedziałku do piątku w TVN24 Biznes i Świat o 18.00.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat