Sieć na Polaka bardziej szczerzy zęby

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huSieć na Polaka bardziej szczerzy zęby

Aż 70 proc. polskich internautów deklaruje, że doświadczyło próby nadużycia, włamania, wyłudzenia lub kradzieży danych - wynika z badania zajmującej się bezpieczeństwem sieciowym firmy F-Secure. Jak się okazuje, jednocześnie należymy do grupy internautów najgorzej dbających o bezpieczeństwo swoich danych.

Polskie komputery są najczęściej atakowane spośród krajów objętych badaniem: próby nadużyć spotkały 70 proc. internautów, a 49 proc. badanych przyznało, że zdarzyło im się to w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Trochę lepiej jest w Finlandii – tam 60 proc. badanych doświadczyło internetowego ataku, z kolei w Malezji 54 proc.

Firma F-Secure, oprócz Polski, przebadała również internautów z Finlandii, Malezji, Szwecji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA.

Beztroski jak Polak

Natomiast Polacy najrzadziej spośród wszystkich respondentów zabezpieczają swoje komputery – 14 proc. z zainfekowanych maszyn nie posiadało żadnej ochrony.

W Niemczech z próbami nadużycia, włamania, wyłudzenia lub kradzieży danych spotkało się „jedynie” 32 proc. badanych. Wynika to z faktu, że to właśnie Niemcy przywiązują największą wagę do ochrony prywatności i bezpieczeństwa danych w Internecie. Deklaruje to 77 proc. niemieckich internautów.

- Niemcy są jedną z najbardziej przezornych grup internautów. Dlatego też skutecznie unikają wielu potencjalnych ataków. Jednak istnieje również druga strona medalu – doświadczając nadużyć w sieci, uczymy się jednocześnie, jak ich unikać i jak sobie z nim radzić. Dzięki temu stajemy się znacznie bardziej pewni swoich działań w sieci. Stając się świadomymi użytkownikami Internetu, możemy w pełni wykorzystywać jego stale rosnący potencjał – ocenia Sean Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa F-Secure.

Czego boimy się w sieci?

Polscy i Niemieccy internauci obawiają się najbardziej zagrożenia wynikającego z korzystania z wyszukiwarek, kierujących na szkodliwe strony (68 proc naszych rodaków i 62 proc zachodnich sąsiadów). Takie ryzyko wysoko oceniają również Brytyjczycy (41 proc.).

Niemcy boją się także odwiedzania nieznanych stron internetowych, gdyż mogą one przemycać złośliwe oprogramowania na ich komputery. W nieznacznie mniejszym stopniu niepokoją się tym również Malezyjczycy - 59 proc., podczas gdy dla Finów nie jest to tak istotne – tylko 22 proc. z nich omija nieznane witryny internetowe.

Finanse online najbezpieczniejsze w Polsce

Z kolei w Polsce zanotowano najmniej przestępstw związanych z płatnościami kartami kredytowymi za pośrednictwem Internetu. Z tego typu nadużyciami spotkało się 11 proc. badanych Polaków.

Największe zagrożenie w prowadzeniu finansów online dotyczy USA, gdzie 32 proc. respondentów zostało w ten sposób oszukanych lub zna osoby, które to spotkało.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu