Sfrustrowani inwestorzy zaatakowali budynek giełdy

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
Reuters (fot. PAP/EPA)Demolka giełdy w Karaczi

Jak zatrzymać niedźwiedzia bessy? Można sprzedawać akcje, można czekać na lepszy moment... Pakistańscy inwestorzy przeszli do działań bezpośrednich: zdemolowali budynek giełdy.

Taniejące akcje popchnęły inwestorów do desperacji. Zaatakowali oni giełdę papierów wartościowych w Pakistanie.

Najpierw około tysiąca osób demonstrowało przed gmachem giełdy, domagając się jej czasowego zamknięcia. Władze instytucji pozostały niewzruszone i zdecydowanie odmówiły.

Wtedy inwestorzy wdarli się do środka, demolując jej wnętrze. W zamieszkach zostały ranne co najmniej dwie osoby. Do rozruchów doszło również w Lahaur i Islamabadzie, gdzie mniejsze grupki protestujących paliły opony przed lokalnymi giełdami.

Główny indeks giełdy w Karaczi w czwartek stracił 2,6 proc. i spadł do najniższego od ponad 18 miesięcy poziomu. Od swego kwietniowego rekordu wskaźnik ten stracił już 35 procent wartości, z czego tylko w tym tygodniu 12,7 proc.

Powody złej sytuacji pakistańskiej giełdy są dwa: po pierwsze, odzwierciedla sytuację rynków na świecie - wszędzie drożeje ropa i żywność. Drugą przyczyną jest trudna sytuacja gospodarcza Pakistanu, galopująca inflacja i nadmierne deficyty budżetowy i handlowy.

Źródło: PAP, DPA

Źródło zdjęcia głównego: Reuters (fot. PAP/EPA)