Sesja zakończona remisem

Najnowsze

Aktualizacja:
Podsumowanie dnia na giełdzie

Na warszawskiej giełdzie po silnych wzrostach w piątek, także poniedziałek zaczął się na plusie. Stało się tak pod wpływem entuzjazmu na rynku amerykańskim, który uwierzył, że rządowi USA uda się uratować sektor finansowy przed pogłębieniem się kryzysu. Ale optymizmu na GPW starczyło na niecałe dwie godziny handlu. Potem główny indeks spadł poniżej poziomu otwarcia, a zamknął się prawie idealnym remisem.

Zakończenie jeśli chodzi o WIG20 to 0,1 ptk poniżej piątkowego zamknięcia i spadek do 2431,46. Byłby na plusie, gdyby nie mocna przecena spowodowana 10,5 proc. spadkiem Polimexu Mostostal - spółki, która w poniedziałek wzrosła najmocniej, więc inwestorzy realizowali zyski. Notowania spółki zdecydowanie osłabiła obniżka rekomendacji z „trzymaj” do „sprzedaj” wystawiona przez analityków ING Securities. Pozostałe indeksy także na minusach, ale równie niewielkich.

Mimo startu powyżej piątkowego zamknięcia, popyt był zbyt słaby, aby wyciągnąć WIG20 powyżej poziomu 2,5 tys. pkt. Inwestorzy, którzy liczyli na pokonanie psychologicznej bariery, nieco się rozczarowali.

Korekcie na GPW nie oparli się niektórzy przedstawiciele sektora bankowego. Przed przeceną nie obronił się BZWBK, który staniał o 3,2 proc., oraz BRE, oddając 0,6 proc. Po drugiej stronie rynku znalazł się m.in. PKN Orlen, zyskując 0,8 proc. Notowania płockiej spółki zdecydowanie wsparli analitycy DI BRE, którzy podwyższyli rekomendację dla niej do „kupuj” z „trzymaj”.

Dla każdego coś miłego

Wśród spółek z mWIG40 najwięcej straciła spółka z portfela Michała Sołowowa. Po obniżeniu rekomendacji do „sprzedaj” przez analityków KBC Securities, Orbis opadł o 6,9 proc. Inwestorzy nie docenili również Amrestu, który pochwalił się zwiększeniem zaangażowania w Sfinksie do 25 proc. Właściciel m.in. marki Pizza Hut staniał o 5,3 proc.

Jednak każdy inwestor powinien był znaleźć dziś dla siebie coś miłego. Jeśli bowiem ktoś gra na wzrosty - to zarobił na początku notowań, jeśli na spadki - zarobił po południu. Końcówka, aż do zamknięcia, była prawie idealnie remisowa.

Źródło: TVN CNBC Biznes, "Puls Biznesu"