Senior na etacie

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESDoświadczenie bardziej w cenie

Od środy firma, która zatrudni pięćdziesięciolatka nie musi opłacać za niego składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Pracy. W przypadku zatrudnienia 20 osób za średnią krajową pensję może to dać blisko 1,5 tys. zł oszczędności miesięcznie - wylicza TVN CNBC Biznes.

Minister pracy Jolanta Fedak długo walczyła o wdrożenie programu aktywizacji zawodowej dla osób po 50. roku życia. Od środy ruszył ona na dobre, bo państwo zwalnia pracodawcę od odprowadzania niektórych składek za taką osobę.

Przedsiębiorcy zostaje więc w kieszeni 2,45 proc. pensji brutto seniora, które musiałby wpłacić do Funduszu Pracy i 0,1 proc., które normalnie trafiają do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

- Wszystkie zaoszczędzone pieniądze na pewno wrócą do systemu i będą inwestowane w ludzi - mówi TVN CNBC Biznes Krzysztof Kłapa, dyrektor ds. korporacyjnych McDonalds Polska - firmy, która zatrudnia osoby po pięćdziesiątce.

Same plusy...

Takich jak on jest jednak w Polsce wciąż niewielu. Co widać na danych Eurostatu. Według nich średnia unijna aktywnych zawodowo osób z grupy wiekowej 56 - 64 lat wynosi 45,6 proc. W Polsce - 31,6 proc.

Program "50 plus" ma to jednak zmienić. - Nam ta praca osób po 50-tce po prostu jest potrzebna - przekonuje minister Fedak. - Potrzebna gospodarce - dodają eksperci, bo jak mówią Polski nie stać na marnowanie możliwości tylu doświadczonych pracowników. Potrzebna jest też budżetowi, bo więcej pracujących to mniej wypłacanych zasiłków.

- Utrzymanie młodych emerytów pochłania ogromne środki, które nie mogą służyć inwestowaniu. Nie kupuje się komputerów, ciężarówek, dźwigów, czy obrabiarek, przy których mogliby pracować młodzi - mówi Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan".

... i jedna wpadka

Problem tylko w tym, że rząd przygotowując program "50 Plus" zapomniał o ważnej rzeczy: nie wolno dawać ogłoszeń o pracę: zatrudnimy pracownika po 50-tce. Zabrania tego i unijne i polskie prawo.

- To jest dyskryminacja ze względu na wiek. I tu się pojawi pewien problem, ponieważ jeżeli pracodawcy chcieliby zatrudniać osoby "50 plus", to nie za bardzo mogą na ten temat formalnie mówić - i nie mogą zamieścić tego w ogłoszeniu - mówi Dominika Staniewicz, ekspert Business Centre Club.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES