Najnowsze

Senat przyjął plan ratunkowy

Najnowsze


Senat USA uchwalił nowy plan ratunkowy dla amerykańskiej gospodarki, przeznaczając na ten cel 838 mld dolarów. Plan przeszedł znaczną przewagą głosów 61 do 37, za propozycjami prezydenta zagłosowało troje senatorów republikańskich.

Prezydent Barack Obama chce, by zdominowany przez Demokratów Kongres sfinalizował prace nad planem ratunkowym do końca tego tygodnia, ale Senat i Izba Reprezentantów muszą najpierw usunąć różnice między uchwalonymi przez nie oddzielnymi ustawami.

W wersji Izby Reprezentantów ustawa przewiduje wydatki w łącznej kwocie 819 mld dolarów.

Republikanie na nie

Tuż przed głosowaniem w Senacie prezydent Barack Obama przekonywał, że pakiet ratunkowy pozwoli na stworzenie 4 milionów miejsc pracy. Już po głosowaniu, na publicznym spotkaniu w Fort Myers na Florydzie powiedział, iż to "dobra wiadomość", ale zastrzegł, że wciąż pozostaje wiele do zrobienia.

Projekt przeszedł przy sprzeciwie Republikanów, którzy argumentują, że projekt przewiduje zbyt wiele takich wydatków, które nie wpłyną na ożywienie gospodarki.

Przygotowywany przez administrację Baracka Obamy program stabilizacyjny przeznaczony jest głównie dla sektora bankowego; ma też ograniczyć wzrost bezrobocia poprzez publiczne inwestycje i pomóc Amerykanom zagrożonym utratą domów, których hipotek nie są w stanie spłacić. Jest to główny element strategii ekonomicznej gabinetu nowego prezydenta USA, mającej podnieść amerykańską gospodarkę z najgłębszej zapaści finansowej od czasów wielkiego kryzysu z lat 30. XX wieku.

Źródło: PAP