Sejm zgodny z Senatem - budżet do prezydenta

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Sejm zakończył prace nad Budżetem 2009

Sejm zakończył w piątek prace nad ustawą budżetową na 2009 rok. Posłowie przyjęli większość poprawek Senatu. Deficyt ma się utrzymać na planowanym poziomie 18,2 mld zł - będzie niższy niż w ubiegłym roku. Teraz ustawa trafi na biurko Lecha Kaczyńskiego.

W piątek Sejm przyjął większość z 26 poprawek proponowanych przez Senat.

Zgodnie ze zmienioną wobec pierwotnego projektu ustawą w 2009 roku dochody Skarbu Państwa osiągną 303 mld zł, a wydatki wyniosą 321,2 mld zł. Deficyt ma utrzymać się na planowanym wcześniej poziomie 18,2 mld zł, czyli o 8,9 mld zł niższym, niż w ubiegłym. Planowany wzrost PKB ma wynieść 3,8 proc.

Ustawa budżetowa trafi teraz na biurko prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który na jej podpisanie ma siedem dni.

Kto zyska a kto straci?

Posłowie przegłosowali m.in., przesunięcie 4,5 mln zł w ramach budżetu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ze środków na renty i emerytury na profilaktykę wypadkową oraz przesunięcie 51 mln zł na działalność Generalnej i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z budżetów wojewodów i środków resortu środowiska.

Sejm poparł również poprawkę dotyczącą przekazania ok. 2,6 mln zł - w związku z planowaną likwidacją Kujawsko-Pomorskiego Centrum Zdrowia Publicznego - do Urzędu Wojewódzkiego w tym województwie.

W kolejnej przyjętej poprawce przekazano 5 mln zł na opiekę nad Polonią i Polakami mieszkającymi za granicą. Sejm zwiększył też wydatki bieżące Najwyższej Izby Kontroli o 5 mln zł. Dodatkowe środki zostaną przeznaczone na informatyzację i remont budynków oraz Państwowej Inspekcji Pracy o ok. 5,7 mln zł. Pieniądze będą pochodzić z rezerwy celowej.

Posłowie odrzucili jednak poprawkę, zgodnie z którą planowano zwiększenie o 2 mln zł pieniędzy przeznaczonych na wydatki dla ratownictwa górskiego i wodnego. Kwota ta miała pochodzić ze zmniejszenia wydatków bieżących w komendach wojewódzkich policji.

Odrzucili również dwie poprawki wprowadzające zmniejszenie dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i przekazanie tych pieniędzy na zabezpieczenie społeczne.

Nie dali na metro

Posłowie zdecydowali też, że nie będzie dodatkowych 100 mln zł na wsparcie odnawialnych źródeł energii, ani przesunięcia 310 mln zł na wydatki dla kombatantów i osób represjonowanych.

Nie uzyskały poparcia także wnioski o dofinansowanie inwestycji ściśle związanych z Warszawą. Nie będzie 50 mln zł na budowę drugiej linii metra w Warszawie i takiej samej kwoty na budowę Szpitala Południowego.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24