Sejm ratuje niższy VAT na mieszkania

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Po nowym roku VAT na mieszkania ma szansę zostac niezmieniony

Od 1 stycznia 2008 roku preferencyjna 7-proc. stawka VAT obejmie nowe mieszkania o powierzchni do 150 m. kw. oraz domy jednorodzinne do 300 m. kw., kupowane od deweloperów i spółdzielni mieszkaniowych - zdecydował w środę Sejm.

Nowelizacja ustawy o podatku VAT, która przeszła jednogłośnie głosami 426 posłów, zapobiegnie podwyżce tego podatku w budownictwie od 2008 roku. Z dniem 1 stycznia 2008 r. mija bowiem wynegocjowany w Traktacie Akcesyjnym okres przejściowy, pozwalający na stosowanie obniżonej stawki. Nowelizacja nie przewiduje też żadnych ograniczeń w stosowaniu preferencyjnej stawki w odniesieniu do remontów.

Ustawa bezterminowo przedłuża też możliwość odzyskania części wydatków na materiały budowlane, ponoszonych przez osoby budujące domy tzw. systemem gospodarczym, czyli we własnym zakresie. W obecnym stanie prawnym o taki zwrot można się ubiegać tylko do końca 2007 roku. Chodzi o zwrot różnicy między stawkami siedem proc. i 22 proc. za materiały kupione od 1 maja 2004 roku, na które po tej dacie podatek wzrósł z 7 do 22 proc.

Źródło: PAP/Radio Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: TVN24