"Ściemnione" CV Kowalskiego

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Wszystko dla kariery

- Prawie co trzeci kandydat na specjalistę i menedżera podaje nieprawdziwe informacje w swoim życiorysie - wynika z badania firmy Antal International, na które powołuje się "Rzeczpospolita". Kłamstwo ma jednak krótkie nogi - ostrzegają specjaliści.

Co trzeci kandydat na menedżerskie stanowisko próbuje nieco podrasować swoje CV – wynika z badań firmy specjalizującej się w rekrutacji wysokiej klasy specjalistów i menedżerów. Przeanalizowała ona pod tym kątem ponad 130 aplikacji. Kandydaci najczęściej zawyżają znajomość języków obcych i zakres dotychczasowych obowiązków.

Jak zwraca uwagę Karolina Grzelachowska z Antala, znajomość języków obcych jest dziś jednym z podstawowych warunków zatrudnienia. Łatwo można ją zresztą sprawdzić podczas wstępnej rozmowy telefonicznej.

Headhunterzy radzą też sobie z weryfikacją informacji dotyczących wykształcenia czy doświadczeń zawodowych. W razie potrzeby mogą skorzystać z usług firm, które specjalizują się w prześwietlaniu kandydatów.

– Oszustwa są irytujące i rzadko kiedy skłonią potencjalnego pracodawcę lub konsultanta agencji rekrutacyjnej do dalszej współpracy – grozi palcem Grzelachowska.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24