"Ściana wschodnia" spłaca kredyty w terminie, dzięki bliższym kontaktom klient-bank

Najnowsze

sxc.huNajgorzej ze spłatą kredytów radzą sobie mieszkańcy m.in. woj. dolnośląskiego, pomorskiego, czy kujawsko-pomorskiego

Najlepiej kredyty spłacają mieszkańcy "ściany wschodniej" – wynika z analizy Biura Informacji Kredytowej (BIK), które sporządziło kredytową mapę Polski. Zdecydowanie gorzej ze spłatą zaciągniętych pożyczek radzą sobie mieszkańcy Śląska i Pomorza.

BIK przyporządkowało dłużników według adresów z dowodów osobistych do poszczególnych powiatów, biorąc pod lupę kredyty konsumpcyjne, które w rok od zaciągnięcia miały ponad 90 dni opóźnienia w spłacie - podaje "Puls Biznesu".

Ważna znajomość klienta

Okazało się, że listę województw o najniższym wskaźniku opóźnionych kredytów otwierają te ze "ściany wschodniej": podkarpackie, lubelskie, małopolskie, podlaskie i świętokrzyskie. - Dane BIK potwierdzają nasze badania w 11 regionach – mówi Wojciech Werochowski z PKO BP. - Wnioski są takie, że istotnym czynnikiem w procesie udzielania kredytu jest znajomość klienta – dodaje. Jak wyjaśnia, im mniejsza miejscowość, tym łatwiej nawiązać bliską relacje, a takich miejsc na ścianie wschodniej jest dużo. Klient jest lepiej znany bankowi i częściej wraca po kredyt – wskazuje Werochowski.

Bezrobotni spłacają lepiej

Z analizy BIK wynika, że najgorzej ze spłatą kredytów radzą sobie mieszkańcy województw: dolnośląskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, śląskiego, zachodniopomorskiego. Z wcześniejszych raportów BIK wynika, że pożyczki najlepiej spłacają bezrobotni. Badanie BIK wykazało, że w wielu powiatach o wysokim wskaźniku bezrobocia kredyty są spłacane terminowo. Inaczej było w dużych miastach, gdzie bezrobocie jest śladowe, a przybywa osób, które spóźniają się ze spłatą kolejnych rat.

Autor: msz/klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu