Schroeder wzywa Unię, by odrzuciła polskie obiekcje

Najnowsze

TVN24Gerhard Schroeder

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder krytykuje Polskę za sprzeciw wobec budowy Gazociągu Północnego pod dnie Bałtyku. Schroeder zachwala, że projekt ma charakter paneuropejski i Polska powinna go poprzeć.

Były kanclerz jest obecnie prezesem rady nadzorczej spółki Nord Stream budującej gazociąg. Wystąpił we wtorek na poświęconej energetyce konferencji w Kolonii. Oskarżył tam Polskę, że próbuje uczynić Unię Europejską "zakładnikiem narodowej, antyniemieckiej i antyrosyjskiej polityki".

Zdaniem Schroedera, Unia "musi odrzucić takie działania pojedynczego kraju". Już przed kilkoma dniami w Moskwie Schroeder w podobny sposób krytykował Polskę, mówiąc o relacjach UE-Rosja.

Teraz Schroeder bronił projektu Gazociągu Północnego. Podkreślał, że mimo różnych zastrzeżeń wobec magistrali, którą rosyjski gaz ma płynąć do krajów UE z pominięciem Polski i innych krajów tranzytowych, prace nad nią idą zgodnie z planem.

Nord Stream, w którym 51 procent akcji ma rosyjski Gazprom, chce, by budowa morskiego odcinka gazociągu ruszyła w 2008 roku, tak by w 2010 jego pierwszą nitką popłynęły dostawy gazu. Umowa w sprawie budowy magistrali gazowej została podpisana w czasie, gdy Gerhard Schroeder był kanclerzem Niemiec. Po odejściu urzędu objął on funkcję w radzie nadzorczej tej firmy, za co był mocno krytykowany w swoim kraju.


Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24