Scania stawia na Polskę

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plScania stawia nie tylko na ciężarówki, ale też na autobusy

Skandynawski gigant samochodowy, koncern Scania, planuje podwojenie mocy wytwórczych w Polsce. Firma zbuduje w słupskiej strefie ekonomicznej nową, ogromną fabrykę autobusów, w której pracę znajdzie 1400 osób - donosi Puls Biznesu.

Scania jest obecna w Polsce już od kilkunastu lat, jednak duża fabryka ciężarówek w Słupsku nie nadaje się do modernizacji. Właśnie dlatego koncern planuje budowę nowej, na 20-hektarowej działce w Redzikowie. Będzie ona działać w Słupskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

- Przymierzamy się do inwestycji w tej strefie. Jest szansa na podwojenie zatrudnienia, ale jest jeszcze zbyt wcześnie na mówienie o szczegółach - twierdzi Sylwester Wojewódzki, zastępca dyrektora zarządzającego Scania Productions Słupsk.

Jak donosi "Puls Biznesu", inwestycja jest już w zaawansowanym stadium. Scania kilka miesięcy temu złożyła list intencyjny, a nad projektem pracuje Polska Agencja Informacji i Inwestycji. Także rząd zgodził się poprzeć inwestycję i Scania lada moment ma dostać ofertę.

Na razie autobusy stanowią niewielką część produkcji Scanii (firma produkuje ich ok. 10 razy mniej niż ciężarówek). Rynek autobusów przeżywa jednak boom, więc nic dziwnego, że koncern chce zwiększyć moce w tym segmencie.

Scania już trzy lata temu interesowała się inwestycją w Polsce - donosi "Puls Biznesu". Wtedy jednak decyzję o budowie fabryki w naszym kraju podjął działający w tym samym segmencie niemiecki MAN. Co ciekawe obydwie firmy mogą już niedługo się połączyć. Nie powinno to jednak wpłynąć na decyzje inwestycyjne Scanii.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl