Sawicki w TVN24 Biznes i Świat: Mięso ze strefy zagrożonej nie jest już mięsem stygmatyzowanym

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatMarek Sawicki w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat

- W środę zostało podpisane zmienione rozporządzenie weterynaryjne, jak również będą podpisane przepisy dopuszczające ubój świń w gospodarstwie na potrzeby własne - powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki na antenie TVN24 Biznes i Świat. Odniósł się także do konkursu na stanowisko głównego lekarza weterynarii. - Nie mam swojego kandydata - powiedział.

KE zdecydowała we wtorek o zmniejszeniu w Polsce strefy objętej najbardziej dotkliwymi restrykcjami w związku z afrykańskim pomorem świń. Obejmą one część gmin czterech powiatów woj. podlaskiego.

- Dzisiaj zostały podpisane dwa rozporządzenia zmieniające wcześniejsze rygorystyczne warunki postępowania w przypadku afrykańskiego pomoru świń. Oprócz rozporządzenia głównego zostało też przyjęte nowe rozporządzenie w zakresie przywrócenia uboju gospodarskiego na potrzeby własne - powiedział Sawicki.

Bez znakowania

Jak dodał szef resortu rolnictwa główny lekarz weterynarii podpisał także instrukcje dla zakładów mięsnych, która znosi jakiekolwiek znakowanie mięsa.

- Mięso kupowane ze strefy zagrożonej nie jest już mięsem stygmatyzowanym, więc zakłady mięsne mają ten problem odblokowany - dodał minister.

Skup tuczników

W tym tygodniu powinien ruszyć skup tuczników na większą skalę. KE zgodziła się na rekompensaty dla rolników do wykupu 20 tys. ton żywca wieprzowego.

- Jeśli to będzie za mało, będziemy składać kolejne wnioski, nie tylko na dopłaty do różnic rynkowych, ale także na działania bioasekuracyjne w terenie tej dużej strefy buforowej, która jest niezagrożona - podkreślił Sawicki.

Konkurs

Premier Donald Tusk odwołał we wtorek Janusza Związka ze stanowiska głównego lekarza weterynarii.

- Na to stanowisko zostanie ogłoszony konkurs. Do czasu jego rozstrzygnięcia obowiązki szefa Inspekcji Weterynaryjnej będzie pełnić dotychczasowy zastępca głównego lekarza weterynarii Krzysztof Jażdżewski - powiedział Sawicki.

Autor: ToL / Źródło: TVN24 Biznes i Świat