Sawicki: jutro koniec embarga na mięso

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Czy Rosja zniesie embargo na mięso już w środę?

Jestem przekonany, że zniesienie rosyjskiego embarga na polskie mięso nastąpi w środę wieczorem - powiedział we wtorek w Brukseli minister rolnictwa Marek Sawicki.

W środę w Kaliningradzie dojdzie do spotkania ekspertów weterynaryjnych Polski i Rosji, którzy mają podpisać porozumienie techniczne o wznowieniu eksportu polskiego mięsa do Rosji, zgodnie z zawartym w Moskwie porozumieniem ministrów rolnictwa obu krajów. Podczas spotkania będą obecni eksperci Komisji Europejskiej.

Sawicki optymistą?

- Z chwilą podpisania porozumienia technicznego, a to porozumienie jest w tej chwili współredagowane przez stronę rosyjską, polską i Komisję Europejską, blokada rosyjska zostanie zniesiona. Ja jestem przekonany, że nastąpi to jutro wieczorem - powiedział Sawicki na konferencji prasowej. - Wyjaśniliśmy sobie wszelkie wątpliwości - dodał. Jego zdaniem, ten tekst jest do zaakceptowania przez stronę rosyjską.

- Strona rosyjska w pełni respektuje przepisy weterynaryjne UE i polskie kontrole weterynaryjne. My nie mamy w Polsce dzisiaj zakładów, które nie są dopuszczone na rynek wspólnotowy - podkreślił Sawicki.

Minister rolnictwa sądzi, że podpisanie porozumienia w sprawie mięsa będzie krokiem ku zniesieniu embarga na resztę produktów rolnych z Polski. Rosja kwestionuje cały unijny system kontroli fitosanitarnych, a zwłaszcza dopuszczalny poziom pestycydów.

Rosja wprowadziła embargo na polskie artykuły roślinne, które stanowiły niemal trzy czwarte wartego ok. 300 mln euro rocznie polskiego eksportu towarów rolnych do Rosji. Ponieważ chodzi o unijny, jednolity we wszystkich krajach system kontroli, prowadzenie rozmów wzięła na siebie KE.

- Przecieramy powoli szlaki współpracy Komisji Europejskiej z Rosją. Wiemy, że problemy z handlem na rynku wschodnim mają nie tylko Polacy, ale także Finowie, Rumuni, Bułgarzy. Te doświadczenia, które w tej chwili zbieramy chociażby z porozumienia technicznego w zakresie mięsa i jego przetworów, z pewnością będą inspirowały KE - powiedział Sawicki w Brukseli.

Rosja wprowadziła embargo na polskie mięso i produkty pochodzenia roślinnego w listopadzie 2005 r.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24