Sarkozy: zatrzymać fabryki we Francji

Najnowsze

Aktualizacja:

Nicolas Sarkozy w wywiadzie telewizyjnym zapowiedział ożywienie rodzimej konsumpcji. Jego zdaniem, trzeba też zapobiegać przenoszeniu fabryk z Francji do krajów o niższych kosztach produkcji.

Prezydent Sarkozy podkreślał, że obecne wydarzenia to najpoważniejszy kryzys finansowy i gospodarczy od stu lat. Jego wywiad był poświęcony sposobom złagodzenia jego skutków.

Nicolas Sarkozy zapowiedział między innymi zniesienie tak zwanego podatku przemysłowego, płaconego przez przedsiębiorstwa na rzecz lokalnych jednostek administracji. Zdaniem prezydenta, produkcja jest we Francji zbyt kosztowna i w dużej części jest za to odpowiedzialny system podatkowy.

- Koszty produkcji jednego samochodu w Czechach, a więc w kraju Unii Europejskiej, oraz we Francji różnią się o tysiąc euro. 1/3 tej sumy to tak zwany podatek przemysłowy, który nie istnieje w żadnym innym kraju Europy - podkreślił prezydent.

Jednocześnie zapowiedział, że zniesie ten podatek od przyszłego roku, bo chce, by "fabryki pozostały we Francji".

Nicolas Sarkozy dla ożywienia rodzimej konsumpcji zaproponował też zwolnienie od podatku osób płacących dotąd jego najniższą stawkę, lub też niewymaganie płatności 1/3 tego podatku.

Źródło: Polskie Radio