Sankcje wobec Rosji uderzą w naszą branżę motoryzacyjną? "Nie boimy się"

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatSankcje wobec Rosji uderzą w branżę motoryzacyjną? "Przyglądamy się z uwagą"

Czy polskie firmy motoryzacyjne eksportujące na Wschód mogą ucierpieć na skutek sankcji wobec Rosji? - Nie powiedziałbym, że się boimy. Przyglądamy się temu z uwagą - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Paweł Surówka, członek zarządu Boryszewa. Firma ta poprzez podmioty zależne dostarcza części dla Volkswagena.

Ukraina i Rosja traktowane jako jeden rynek są drugim partnerem handlowym Polski po Niemczech. Ukraina odpowiada za 2,8 proc. polskiego eksportu, a Rosja za 5,6 proc. W ostatnich latach wzrost eksportu na te rynki to ponad jedna czwarta wzrostu polskiego eksportu ogółem.

Jeśli chodzi o rynek motoryzacyjny, Rosja to ósmy rynek zbytu dla Polski, a Ukraina 14.

Przyglądają się

Paweł Surówka zapewnił, że firma nie boi się zamieszania wokół Rosji, ale przygląda się jemu "z uwagą". - Ja sam byłem w Rosji w tamtym tygodniu, w tym tygodniu jadę spotkać się z klientami. Jest to bardziej związane z tym, że rozpoczynamy produkcję seryjną, która rośnie z każdym dniem. W tym momencie nie widzimy bezpośredniego powodu do obaw - zaznaczył.

Podkreślił, że obrót i sprzedaż na rynku rosyjskim stanowi dla Volkswagena "jakieś 3-4 proc. całej grupy", więc napięcie wokół Krymu nie powinno mocno wpływać na sytuację Boryszewa.

Surówka przypomniał, że ostatnio Volkswagen zapewnił, że "podtrzymuje swoje plany, jeśli chodzi o sprzedaż w Rosji". - W dalszym ciągu budują nowy zakład w Kałudze. Wydaje się, że oni nie widzą powodu, żeby rewidować swoją strategię na Rosję - powiedział.

A czy firma nie boi się zapowiadanej co jakiś czas nacjonalizacji majątku zagranicznych inwestorów? - To byłaby absolutna skrajność. Byłby to strzał Rosji we własne kolano. Nie myślę, żeby oni mogli sobie w tym momencie pozwolić na taki ruch. To w dalszym ciągu ekonomia, która za bardzo zależy od ropy - zapewnił Paweł Surówka.

Autor: mn / Źródło: TVN24 BiS, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu | tvn