S&P: Polska ze stabilną perspektywą

Najnowsze

sxc.huPolska radzi sobie z kryzysem

Polska jest wśród państw, które najlepiej zniosą kryzys - napisali analitycy agencji Standard&Poor's w swoim raporcie o rynkach wschodzących. Jednocześnie jednak ostrzegli, że w ostatnim czasie znacznie pogorszyły się warunki kredytowania w państwach zaliczanych do tej grupy.

Według analityków S&P, Polska - obok między innymi Chin, Brazylii, Czech i Słowacji - wciąż może się cieszyć stabilną perspektywą oceny wiarygodności długu. Zawdzięczają to wysiłkom rządów, które starają się utrzymać płynność systemów finansowych, poprawić konkurencyjność w gospodarkach, a także utrzymać niską inflację.

Nie wszyscy radzą sobie jednak tak dobrze. - Warunki kredytowania w krajach rozwijających się w ciągu ostatnich sześciu miesięcy zauważalnie pogorszyły się - uważają autorzy raportu. W tym okresie agencja obniżyła ratingi 10 z 43 krajów, a w przypadku kolejnych 10 zmieniono perspektywę ratingu na negatywną.

- 31 marca 2009 roku 18 z 43 krajów rozwijających się miało perspektywę negatywną, 23 stabilną, i żaden pozytywnej - powiedział cytowany w komunikacie analityk John B. Chambers. - Dla krajów z negatywna perspektywą ratingu, kluczowe będą działania polityczne i gospodarcze - dodał.

Źródło: TVN CNBC Biznes, money.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu