"Samuraje" w emisji jeszcze w tym roku

Najnowsze

Aktualizacja:

Obligacje w jenach japońskich mają zostać wyemitowane do końca tego roku. Dziś resort finansów przedstawiło agentów, którzy zorganizują tę emisję.

Agentami wybranymi przez Ministerstwo Finansów zostały banki Daiwa Securities SMBC i Mitsubishi UFJ Securities. "Banki (...) otrzymały mandat na zorganizowanie emisji obligacji nominowanych w jenach japońskich o stałej stopie procentowej. Wyboru dokonano po analizie propozycji nadesłanych przez banki o znaczącej pozycji na rynku japońskim, zaproszone do składania ofert" - podał w oświadczeniu resort.

Czytamy w nim, że zarówno wartość nominalna obligacji, data ich emisji jak i termin zapadalności uzależnione będą od warunków rynkowych.

Wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska już w ubiegłym tygodniu mówiła, że MF zakłada emisję w jenach jeszcze w tym roku. Nie ukrywała, że resort robi to głównie z powodów marketingowych.

Będzie to szósta emisja obligacji nominowanych w jenach przeprowadzona przez Polskę. Poprzednie zostały sprzedane w listopadzie ubiegłego roku. Były to obligacje 10-letnie nominowane w jenach o wartości 25 mld jenów oraz 20-letnie o wartości 60 mld jenów. Ich oprocentowane wynosiło odpowiednio 2,06 oraz 2,62 proc.

Łącznie w Polsce sprzedano papiery wartościowe wyemitowane w jenach za 285 mld jenów.

Źródło: PAP