Samozatrudniony i jego PIT

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESRozliczanie osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą rozliczać się na kilka sposobów. Maria Kukawska, doradca podatkowy i menedżer w Accreo Taxand pokazuje w podatkowym cyklu TVN CNBC Biznes - "Twoj brat PIT" jak to zrobić.

Rozliczanie osoby prowadzącej działalność gospodarczą nie jest rzeczą prostą, ponieważ istnieje kilka systemów rozliczania uzależnionych od uzyskiwanych obrotów i rodzaju prowadzonej działalności. Maria Kukawska pokazała w TVN CNBC Biznes jak to zrobić stosując trzystopniową skalę progresywną.

- W formularzu PIT/B, czyli informacji o wysokości dochodu z prowadzonej działalności gospodarczej, w sekcji B trzeba wpisać rodzaj działalności i dane dotyczące przychodu, koszty uzyskania przychodu i dochodu, który jest podstawą do opodatkowania - tłumaczyła ekspert Accreo Taxand. - Następnie wszystkie końcowe dane przepisujemy do odpowiednich rubryk formularza PIT-36, czyli właściwego zeznania podatkowego - wyjaśniała.

Pytania dotyczące wypełniania rocznych zeznań podatkowych można przesyłać do naszych ekspertów na adres PIT@tvn.pl. Więcej rozmów ze specjalistami o podatkach można znaleźć na stronie telewizji TVN CNBC Biznes www.tvncnbc.pl.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES