Samozatrudnienie lekiem na bezrobocie?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Senacki projekt może zahamować wzrost bezrobocia

Pracodawco, nie wyrzucaj na bruk swoich pracowników - zamiast zwolnienia zaproponuj samozatrudnienie. Senat pracuje nad korzystną dla obu stron zmianą podatkową - donosi "Puls Biznesu". - To bardzo dobre rozwiązanie. Będzie hamowało wzrost bezrobocia - mówią cytowani przez gazetę eksperci.

Senacki projekt już wkrótce ma trafić do Sejmu. Dotyczy zniesienia rocznej karencji w korzystaniu z 19-procentowej stawki PIT w przypadku świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy. Obecnie nie ma możliwości korzystania z tej formy opodatkowania, jeśli nowa firma wykonuje zlecenia na rzecz dawnego "etatowego" pracodawcy.

Projekt powinien wejść w życie niebawem, tym bardziej, że cieszy się poparciem Ministerstwa Finansów. - Proponowana zmiana jest korzystna dla podatników i zasługuje na pozytywną opinię - tłumaczy na łamach "Pulsu Biznesu" wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch.

- Te zmiany z pewnością ułatwią przechodzenie na samozatrudnienie, a tym samym powinny ograniczyć wzrost bezrobocia - ocenia prezes Forum Samozatrudnionych Ryszard Czerwiński.

Uwaga na kontrolę

Jak zaznacza "Puls Biznesu", należy jednak uważać na inspekcję pracy i fiskusa. Ustawa mówi o trzech aspektach, które mogą sprawić, że kontrolerzy uznają samozatrudnienie za pozorne.

Samozatrudnienie będzie zakwestionowane jeśli wszelką odpowiedzialność wobec osób trzecich za działania, ich rezultat i wykonywanie ponosi zlecający. Jeśli są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego, a także w sytuacji, gdy wykonawca nie ponosi ryzyka gospodarczego.

Źródło: Puls Biznesu

Źródło zdjęcia głównego: TVN24