Samodzielny jak polski podatnik

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24PIT-y wypełniamy samodzielnie, a potem do kolejki...

Trzech na czterech Polaków samodzielnie wypełnia roczne zeznanie podatkowe, a prawie połowa korzysta z ulg podatkowych. Podatnicy nie boją się już tak bardzo urzędników fiskusa - takie wyniki przynosi sondażu PBS DGA dla "Gazety Prawnej".

Z ankiety wynika, że osobiście lub z pomocą rodziny swoje zeznanie podatkowe wypełniło 76 proc. respondentów. Tylko 17 proc. zdecydowało się poprosić o to specjalistę.

48 proc. badanych dokonało odliczeń w związku z ulgami podatkowymi (roku wczesniej deklarowało to 31 proc. osób). Według "GP", może być to związane z wprowadzoną w 2007 r. ulgą z tytułu wychowania dzieci, która jest najpopularniejszą formą odliczeń podatkowych wykorzystywanych przez podatników.

Ponad 90 proc. ankietowanych uznało, że ulgi są potrzebne; szczególnie te, które są związane z rehabilitacją, remontami, edukacją i rodziną.

Mimo iż Polacy nadal uważają system podatkowy za zbyt skomplikowany i niejasny, nie odczuwają już takiej obawy przed kontaktami z urzędem skarbowym. Urzędników fiskusa boi się co trzeci ankietowany (34 proc.). Rok wczesniej takie obawy wyrażało 42 proc. ankietowanych.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 9-11 maja na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1077 Polaków powyżej 15 roku życia.

Źródło: Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: TVN24