Samochody ruszają ociężale

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huProdukcja aut po trzech kwartałach była o 20 proc. mniejsza niż rok temu

We wrześniu z polskich fabryk wyjechało o ponad 80 tysięcy samochodów osobowych i dostawczych więcej niż w sierpniu - informuje w najnowszym raporcie Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. To jednocześnie najmniejszy spadek produkcji w ujęciu rocznym od 9 miesięcy.

Przez trzy pierwsze kwartały z taśm montażowych polskich fabryk zjechało jednak aż o jedną piątą mniej aut niż przed rokiem. We wrześniu ten spadek produkcji wyniósł 11 proc. licząc rok do roku.

W tym roku wzrosła produkcja samochodów osobowych i dostawczych tylko w tyskiej fabryce Fiata. W zakładach VW produkcja spadła o 28 proc., w gliwickim Oplu o 56 proc., a w FSO aż o 78 proc.

Fiat dobrze się sprzedaje

Liderem polskiej produkcji samochodowej pozostaje Fiat Auto Poland. Zakład produkuje popularne na zachodzie tanie modele samochodów małolitrażowych, chętnie kupowane przez kierowców korzystających z premii za złomowanie starych aut. Inaczej wygląda sytuacja w gliwickim Oplu, który zakończył produkcję Astry II i przygotowuje się do montażu najnowszej wersji tego modelu.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu