Samochód w firmie po nowemu

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Kratki z samochodów można wymontować?

Koniec "samochodów z kratką", za to odliczenie 60 procent podatku VAT zapłaconego przy kupnie samochodu (ale nie więcej niż 6 tysięcy złotych), oraz brak prawa do odliczenia VAT-u zawartego w cenie paliwa - o takich zmianach w ustawie o podatku VAT dowiaduje się w resorcie finansów Polska Agencja Prasowa. Miałyby obowiązywać od nowego roku.

Przy zakupie "na firmę" samochodu o masie do 3,5 tony będzie można odliczyć 60 proc. zawartego w cenie podatku VAT, nie więcej jednak niż 6000 zł. Zawieszone ma być prawo do odliczenie VAT od paliw do samochodów osobowych - dowiedziała się PAP w Ministerstwie Finansów.

Te zmiany mają dać fiskusowi 1,3 mld zł oszczędności w skali roku.

Na czasy kryzysu?

Nowe przepisy mają obowiązywać czasowo, od początku 2010 r. do końca 2012. Jak poinformował wiceminister finansów Maciej Grabowski, "proponowane rozwiązania pozwolą na częściowe odliczanie podatku VAT, bez względu na to, czy samochód posiada tzw. kratkę, czy nie".

Według Grabowskiego propozycje MF są likwidacją absurdu, którego symbolem stało się porsche z kratką.

MF zaznaczyło, że wprowadzenie takiego rozwiązania wymaga skierowania wniosku do Komisji Europejskiej o przyznanie okresu przejściowego w tym zakresie na lata 2010-2012.

Benzyna zawsze z VAT-em

W przypadku odliczania VAT od zakupionego paliwa, fiskus zamierza przywrócić stan sprzed grudnia 2008 r., czyli znieść możliwość odliczenia VAT od zakupionego paliwa dla wszystkich samochodów o masie do 3,5 t. Także w tym przypadku nowe przepisy obowiązywałyby do końca 2012 r.

- Nie chcemy utrzymać odliczania VAT od paliwa wyłącznie dla samochodów z kratką, ani rozszerzyć tego prawa na wszystkie samochody. Dlatego proponujemy trzyletni okres zawieszenia, aby po tym czasie, uwzględniając sytuację gospodarczą, podjąć ostateczną decyzję w tym zakresie - tłumaczy minister Grabowski.

Ministerstwo wystąpiło już do unijnego Komitetu ds. VAT w UE z wnioskiem o konsultację dotyczącą nowych rozwiązań.

W wyniku orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który uznał, że polskie przepisy o VAT są niezgodne z unijnymi, na polskie drogi powróciły auta z kratką. Zakup takiego samochodu umożliwia odliczenia VAT zawartego w jego cenie. Firma może też odliczyć VAT zawarty w cenie paliwa do takiego auta.

Służbowym prywatnie

Resort zamierza także zmienić zasady rozliczania prywatnego korzystania ze służbowych samochodów. Teraz traktowane to jest jako tzw. nieodpłatne świadczenie, a jego wartość ustala się według rynkowych cen wynajmu samochodów.

Według zapowiedzi wiceministra Grabowskiego nowy sposób szacowania jego wartości ma być prostszy. Wartość nieodpłatnego świadczenia ma wynieść pół procenta wartości początkowej samochodu w skali miesiąca (dla samochodów w leasingu - wartości rynkowej pojazdu z dnia umowy).

Zgodnie z projektem, firmy będą musiały w ewidencji środków trwałych wskazać pracownika korzystającego z samochodu służbowego.

Minister Grabowski poinformował, że w przyszłym tygodniu projekt zostanie skierowany do uzgodnień międzyresortowych.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24