Samemu czy z małżonkem?

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESJak rozliczyć się ze współmałżonkiem?

Chcesz rozliczyć się z podatku wspólnie z małżonkiem? Jak to zrobić i jakie warunki trzeba spełnić pokazuje w TVN CNBC Biznes Maria Kukawska - doradca podatkowy i menedżer w Accreo Taxand. Z kolei Andrzej Marczak, ekspert podatkowy KPMG, odpowiada na najczęstsze pytania widzów i internautów.

Jeżeli dochód obojga małżonków podlega opodatkowaniu w najniższym progu podatkowym, to fakt rozliczania się razem lub osobno nie ma żadnego znaczenia: suma podatku będzie taka sama.

Warto rozliczać się razem, gdy dochody małżonków sytuują ich w różnych stawkach podatkowych - np. gdy dochody pierwszego przekroczyły pierwszy próg podatkowy, a dochody drugiego nie osiągnęły tego progu. Na przykład zarobki jednego z małżonków to 50 tys. zł rocznie obłożone podatkiem 30-proc., a drugiego 25 tys. zł, od których płaci się 19 proc. podatku.

Sumując dochody i dzieląc je na połowę oboje znajdą się w pierwszym progu podatkowym. Podobna sytuacja nastąpi, gdy jedno z małżonków znajdzie się w drugim progu podatkowym, a drugie w trzecim.

Do wspólnego rozliczanie się z małżonkiem trzeba spełnić jednak określone warunki. - Małżonkowie chcą się wspólnie rozliczyć muszą być małżeństwem w całym roku podatkowym, mieszkać w Polsce oraz odpowiednio wcześniej zadeklarować w urzędzie skarbowym, że chcą się wspólnie rozliczyć - mówi Maria Kukawska, gość "Brata PIT-a". Podkreśla, że małżonkowie muszą mieć także wspólnotę majątkową.

Masz pytanie? - Napisz, zadzwoń, pomożemy!

Wcześniej na antenie TVN CNBC Biznes na pytania widzów i internautów odpowiadał Andrzej Marczak, ekspert giełdowy KPMG. Pytania dotyczyły m. in. odliczeń na uczące się dorosłe dzieci, które otrzymały dochód np. ze staży studenckich lub innych prac okresowych, oraz odliczeń na cele rehabilitacyjne.

Andrzej Marczak odpowiada na pytaniaTVN CNBC BIZNES

Ekspert tłumaczył też, dlaczego z powodu prorodzinnej ulgi na dziecko w wysokości 1140 zł mogą stracić najbardziej potrzebujący, którzy pobierają np. zasiłek rodzinny. Pytania dotyczące wypełniania rocznych zeznań podatkowych można przesyłać do naszych ekspertów na adres PIT@tvn.pl. Więcej rozmów ze specjalistami o podatkach można znaleźć na stronie telewizji TVN CNBC Biznes www.tvncnbc.pl.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES