Sąd: Portale "podważały prestiż" Pieńkowskiej i Czarneckiego

Najnowsze

Aktualizacja:
tvnCzarnecki i Pieńkowska wygrali proces przeciw portalom plotkarskim

Sąd nakazał właścicielom plotkarskich portali internetowych Pudelek i Lansik przeprosić jednego z najbogatszych Polaków Leszka Czarneckiego i jego żonę, dziennikarkę TVN Jolantę Pieńkowską-Czarnecką oraz wpłacić 200 tys. zł na cel społeczny za naruszenie ich dóbr osobistych.

W poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił pozew Czarneckiego i Pieńkowskiej-Czarneckiej przeciw właścicielom obydwu portali. Na mocy nieprawomocnego wyroku na portalach Pudelek.pl i Lansik.pl mają pojawić się przeprosiny wobec małżonków za publikację informacji i zdjęć naruszających ich prawo do prywatności oraz cześć.

Właściciele portali mają też wpłacić 200 tys. zł na dom samotnej matki. Mają także ponieść koszty sądowe w wysokości ok. 20 tys. zł.

Sala balowa i odrzutowiec

Oba portale opisywały m.in. budowaną rezydencję Czarneckich w stylu klasycystycznym na warszawskim Mokotowie. "Najwyraźniej Jolancie Pieńkowskiej znudziły się ciągłe dojazdy do pracy w Dzień Dobry TVN z posiadłości we Francji, więc mąż postanowił wybudować jej pałac, żeby miała bliżej do studia. Najwyraźniej latanie odrzutowcem już ją zmęczyło" - napisano.

Twierdzono też, że Pieńkowska będzie miała tam "własną salę balową". "Myślicie, że Pieńkowska będzie tak często urządzała bale? I czy gdybyście mieli ogromne pieniądze, chcielibyście żyć z takim przepychem, w pewnym nadęciu? Chcielibyście żyć w pałacu? A może wolelibyście po prostu ładny, nowoczesny dom?" - dodano, dołączając do tekstu zdjęcia budowli.

Ponadto, donoszono, że "Pieńkowska jest bardzo zazdrosna o męża i dba o to, aby nie przebywał on zbyt często w towarzystwie innych kobiet". Pisano, że dlatego miała mu zabronić latania ze stewardessami jego prywatnym samolotem o wartości - jak podkreślano - 14 mln dolarów.

Podważony prestiż

Im wyższy prestiż osób pomówionych, tym wyższa powinna być sankcja ekonomiczna. sąd

Sąd uznał, że doszło do bezprawnego naruszenia dóbr osobistych obojga powodów w siedmiu tekstach oraz w ponad tysiącu komentarzach do nich. Według sądu część informacji podanych przez portale była nieprawdziwa, jak te o sali balowej, o planach nieruchomości, zakazie latania ze stewardessami oraz "częstych przelotach powódki do pracy".

W uzasadnieniu wyroku sędzia Krystyna Gromek mówiła, że powodowie nie udzielali pozwanym zgody na publikowanie informacji z ich życia prywatnego. Według sądu materiały portali podważały prestiż małżonków - "powszechnie znanych, poważanych i majętnych". Według tygodnika "Wprost" Czarnecki jest trzeci na liście najbogatszych Polaków.

Zasądzoną kwotę zadośćuczynienia sąd uznał za "umiarkowaną oraz adekwatną do stopnia winy". - Im wyższy prestiż osób pomówionych, tym wyższa powinna być sankcja ekonomiczna - oświadczyła sędzia.

Sąd zobowiązał też pozwanych do trwałego usunięcia z internetu inkryminowanych artykułów.

Pełnomocnik powodów mec. Jerzy Paśko w rozmowie z PAP wyraził satysfakcję z wyroku. Na jego ogłoszeniu nie było nikogo ze strony pozwanej, której przysługuje odwołanie do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn