Sąd elektroniczny rośnie w siłę

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Polska jest jednym z czterych krajów, w których działa e-sąd.

E-sąd z siedzibą w Lublinie to pierwszy i jedyny sąd elektroniczny w Polsce. Decyzją ministra sprawiedliwości zostanie powiększony o nowych pracowników. Na wzmocnienie kadry e-sądu przeznaczono blisko 2 mln złotych.

Według resortu sprawiedliwości, elektroniczne postępowanie upominawcze, czyli tzw. e-sąd, niesie ze sobą wiele korzyści: uproszczenie i przyspieszenie procesu, obniżenie kosztów postępowania, skrócenie czasu wydania nakazu, a przede wszystkim odciążenie sądów rozpatrujących sprawy nieskomplikowane i niewymagające przeprowadzenia postępowania dowodowego.

Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka ministra sprawiedliwości Joanna Dębek w e-sądzie będzie 10 etatów więcej.

Nowi pracownicy już od sierpnia

Od 1 sierpnia rozpocznie się delegowanie tam około 40 referendarzy sądowych, pracowników Ośrodków Migracji Ksiąg Wieczystych, którzy w e-sądzie będą pracować w wymiarze 1/4 etatu, pozostając jednocześnie w swoich dotychczasowych miejscach zatrudnienia.

E-sądy coraz bardziej popularne

Budżet Sądu Rejonowego w Lublinie, którego jednym z wydziałów jest e-sąd, został zwiększony o 1,9 mln zł przeznaczonych na potrzeby postępowania elektronicznego - poinformowała w komunikacie Dębek. Obecnie w e-sądzie jest zatrudnionych dwóch sędziów, 21 referendarzy oraz 31 pracowników sekretariatu. Od jego utworzenia w styczniu tego roku do 20 lipca wpłynęło doń prawie 215 tys. spraw, z których załatwiono prawie 182 tys., z tego niemal 175 tys. przez wydanie nakazu zapłaty. Klauzulami wykonalności opatrzono ponad 93 tys. nakazów zapłaty - informuje ministerstwo sprawiedliwości.

Liczba spraw wzrasta

Rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie Artur Ozimek powiedział PAP, że nowi pracownicy będą w e-sądzie bardzo potrzebni, ponieważ szybko wzrasta liczba wpływających spraw. - Do końca maja wpłynęło niespełna 150 tys. spraw, teraz jest już ponad 200 tys., więc przyrost jest ogromny - powiedział Ozimek.

Tempo pracy najważniejsze

- Sytuacja szybko się zmienia, bo zdarza się, że firmy windykacyjne przysyłają jednorazowo, w pakiecie, nawet kilkadziesiąt tysięcy spraw. Dobrze, że ministerstwo reaguje na potrzeby e-sądu, to pozwoli utrzymać dobre tempo jego pracy - dodał rzecznik Sądu Okręgowego w Lubinie.

Źródło: PAP, biznes.onet.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24