Saab ma szansę na drugie życie

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Co dalej z Saabem?

Holenderski producent samochodów sportowych Spyker Cars poinformował o złożeniu koncernowi General Motors nowej oferty kupna szwedzkiego Saaba. GM, który już szykował się na zakończenie produkcji tej marki ma dać odpowiedź, ma odpowiedzieć na nią w poniedziałek późnym wieczorem.

W piątek GM zapowiedział, że likwiduje Saaba, ponieważ negocjacje ze Spyker Cars zakończyły się fiaskiem. Teraz Holendrzy wyrażają nadzieję, że ich nowa 11-punktowa propozycja skłoni amerykański koncern do zmiany zdania. Zrezygnowali m.in. z żądania, by przed końcem roku Europejski Bank Inwestycyjny przyznał Saabowi pożyczkę. Jej wysokości nie podano.

Szef GM Ed Whitacre zapowiedział kilka dni temu, że Saab zostanie zlikwidowany, jeśli do końca roku nie znajdzie się dla niego nabywcy. Holenderski producent mówi, że jego najnowsza oferta jest ważna do poniedziałku.

GM kupił 50 proc. udziałów Saaba za 600 mln dolarów w 1989 roku, a całkowicie przejął tę firmę w 2000 roku, dopłacając kolejne 125 mln dolarów. W lutym br. Saab wystąpił o ochronę przed wierzycielami. W listopadzie z przejęcia Saaba zrezygnowała firma Koenigsegg - szwedzki producent luksusowych samochodów sportowych.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24