Są pierwsze typy na polski atom

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Rośnie napięcie wokół elektrowni

Do końca marca ministerstwo gospodarki wybierze kilka lokalizacji, w których miałaby stanąć polska elektrownia atomowa. Ostateczną decyzję podejmie inwestor, czyli Polska Grupa Energetyczna. Na liście jest 28 lokalizacji. 7 z nich typuje się jako najmocniejszych kandydatów.

Propozycje co do miejsca budowy elektrowni, zgłaszali do resortu marszałkowie województw, ale uwzględniono także te, które były brane pod uwagę jeszcze w latach osiemdziesiątych XX wieku. Lista liczy łącznie 28 lokalizacji z 7 województw. Spośród nich do dalszych prac najpóźniej do końca marca ma zostać wybranych od 3 do pięciu możliwych lokalizacji.

- Teraz te propozycje będą weryfikowane przez zespół powołany przez Ministerstwo Gospodarki. Będą one uszeregowane pod względem ich przydatności. Głównymi kryteriami będą: dostęp do mediów potrzebnych do pracy elektrowni jądrowych, dostęp do infrastruktury oraz dostęp do sieci i możliwość wyprowadzenia mocy z takiej elektrowni - mówiła pełnomocnik ds. polskiej energetyki jądrowej, wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska.

Miejsce na atom

Najbardziej prawdopodobnymi lokalizacjami wydają się być:

Bełchatów w woj. łódzkim, , Chełmno w woj. kujawsko-pomorskim, , Warta-Klempicz i Pątnów w woj. wielkopolskim, , Kozienice i Wyszków w woj. mazowieckim , Żarnowiec w woj. pomorskim. ,

To niektóre z 28 propozycji lokalizacji dla pierwszej elektrowni jądrowej, złożone przez województwa do resortu gospodarki.

Pozostałe propozycje to:

Choczewo (woj. pomorskie), , Chotcza (woj. lubelskie), , Dębogóra (woj. zachodniopomorskie), , Gościeradów (woj. lubelskie), , Karolewo (woj. kujawsko-pomorskie), , Kopań (woj. pomorskie), , Krzymów (woj. zachodniopomorskie), , Krzywiec, Lisowo i Wiechowo (woj. zachodniopomorskie), , Lisowo (woj. zachodniopomorskie), , Lubatowo-Kopalino (woj. pomorskie), , Małkinia (woj. mazowieckie), , Nieszawa (woj. kujawsko-pomorskie), , Nowe Miasto (woj. mazowieckie), , Pniewo i Pniewo-Krajnik (woj. zachodniopomorskie), , Połaniec (woj. świętokrzyskie), , Stepnica - dwie lokalizacje (woj. zachodniopomorskie), , Tczew (woj. pomorskie), , niesprecyzowana jeszcze lokalizacja w woj. podlaskim. ,

PGE, wybrana przez rząd jako główny inwestor atomowego biznesu w Polsce, planuje budowę dwóch elektrowni jądrowych o mocy około 3 tys. MW każda.

Uruchomienie pierwszego bloku elektrowni atomowej jest przewidywane - zgodnie z rządowym planem - w 2020 roku. PGE ma mieć 51 proc. udziałów w konsorcjum, które zajmie się budową i eksploatacją elektrowni.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24