Rzesza chętnych na cyfrową TV

Najnowsze

Aktualizacja:

Do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wpłynęło 14 wniosków o miejsce w pierwszym multipleksie telewizji cyfrowej - poinformowała prezes UKE Anna Streżyńska. Wśród kandydatów jest spółka Telekomunikacji Polskiej i rozgłośnie radiowe. Szefowa UKE straszy TVN i Polsat.

- Oprócz czterech analogowych nadawców telewizyjnych, czyli 7 kanałów (TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVN, Polsat, TV4 i TV Puls), wnioski złożyły też m.in. TP EmiTel i siedem rozgłośni radiowych - powiedziała Streżyńska.

Według jej słów, jeżeli telewizyjni nadawcy komercyjni złożą nowe wnioski o zmianę rezerwacji częstotliwości na pierwszy multipleks (z nadawania analogowego na cyfrowe), to wszyscy nadawcy ogólnodostępnych telewizji, razem z TVP, znajdą się na pierwszym multipleksie. - Pozostali wnioskodawcy otrzymają informację, że nie ma dla nich wystarczającej liczby częstotliwości i będą mogli startować w konkursach na drugi lub trzeci multipleks - powiedziała prezes UKE.

UKE: TVN i Polsat może nie dostać pierwszego multipleksu

Zaznaczyła, że jeśli nadawcy komercyjni - TVN i Polsat - pozostaną przy obecnych wnioskach o nową rezerwację (będą chcieli jednocześnie nadawać analogowo i cyfrowo), to wtedy nie będzie można ominąć procedury konkursowej. - W takiej sytuacji przyznamy kanały dla TVP, która nie startuje w konkursach, dla TV Puls, która złożyła wniosek o zmianę rezerwacji, a resztę multipleksu wystawiamy do konkursu - powiedziała.

Podkreśliła, że UKE jest zobowiązany do zapewnienia nadawcom analogowym ciągłości nadawania. - Zobowiązuje nas do tego ustawa radiowo-telewizyjna. Inni wnioskodawcy będą się na pewno skarżyć, ale trudno znaleźć podstawę prawną dla takich odwołań - dodała.

- Teraz czekamy na decyzje nadawców analogowych - powiedziała prezes UKE. Zaznaczyła, że obecnie TVN i Polsat chcą jednocześnie nadawać analogowo oraz cyfrowo, a to doprowadziłoby do blokowania rynku.

Multipleks jest kombinacją kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców.

UKE oraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chcą, aby pierwszy multipleks przeznaczony był dla programów nadawanych analogowo: TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVN, Polsat, TV4 i TV Puls. Konkurs na operatora drugiego multipleksu przeprowadzony zostanie jeszcze w tym roku.

UKE chce także uruchomić trzeci multipleks i obecnie prowadzi badania techniczne dotyczące jego zasięgu na terenie Polski.

Źródło: TVN24, PAP