Rzeczpospolita internetowa. Ustawowo

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Światłowody nadchodzą

W każdym nowym budynku muszą być kable światłowodowe, a przy drogach kanały technologiczne, w których można umieszczać kable telekomunikacyjne - zakłada projekt ustawy przyjętej we wtorek przez rząd. Wszystko po to, by Polacy mieli dostęp do szybkiego internetu.

Wejście w życie projektu ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych ma ułatwić inwestowanie w infrastrukturę telekomunikacyjną, a to z kolei umożliwić m.in. rozwój e-usług, np. bankowości, zakupów czy nauki w internecie. Prace nad projektem będą prowadzone w trybie pilnym, a wejdzie on w życie w ciągu 30 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Po roku od wejścia w życie ustawy resort infrastruktury chce przeprowadzić badania dotyczące tego, w jakim stopniu nowelizacja przyczyniła się do rozwoju internetu w Polsce.

Wszyscy budują informatyczną Polskę

Projekt nakłada na zarządców dróg - Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz samorządy - obowiązek budowy kanałów technologicznych. Przeważnie jest to duża betonowa rura, położona wzdłuż drogi, w której można umieścić infrastrukturę energetyczną, gazową czy telekomunikacyjną. Obecnie nie ma obowiązku ich budowy.

Firmy energetyczne będą miały obowiązek umożliwiać firmom podczepienie światłowodów pod swoje linie energetyczne, a przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne będą musiały udostępnić studzienki, w których umieszczone zostaną kable.

Urzędnicy z kolei nie będą mogli umieszczać w planach zagospodarowania przestrzennego zakazu inwestycji telekomunikacyjnych bez podania przyczyny. Taki zakaz będzie musiał być uzasadniony konkretnymi przepisami, np. z zakresu ochrony zdrowia czy ochrony środowiska.

Włos dzielony na czworo

Resort infrastruktury chce też wprowadzić tzw. odrębną własność włókien światłowodowych - każde z włókien w kablu będzie mogło należeć do jednego z kilku inwestorów. W opinii ministerstwa, dzięki tym przepisom konkurujące firmy telekomunikacyjne będą mogły wspólnie inwestować w budowę sieci.

Projekt wprowadza ponadto przepisy, zgodnie z którymi także samorządy będą mogły budować sieci telekomunikacyjne i oferować za ich pomocą usługi.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24