Rządowy zespół i posłowie zajmą się Jamałem

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Pawlak: W środę zajmiemy się Jamałem

Wicepremier Waldemar Pawlak ujawnia, że sprawa uzgodnień z Rosjanami dotyczących zmian w kontrakcie jamalskim będzie rozpatrywana w środę na posiedzeniu zespołu ds. bezpieczeństwa energetycznego. Negocjacje w tej sprawie zakończyły się w ubiegłym tygodniu.

- Później szczegółowe informacje zostaną przedstawione do zaakceptowania Radzie Ministrów - zapowiedział minister gospodarki. Dodał, że propozycje kontraktowe będą też przedmiotem posiedzenia sejmowej komisji gospodarki.

Wicepremier powtórzył najważniejsze założenia kontraktu, czyli przedłużenie rosyjskich dostaw gazu o 15 lat, tj. do 2037 roku, oraz zwiększenie łącznych ilości rocznych do 11 mld m sześc.

Odnosząc się do stawek tranzytowych dla rosyjskiego gazu, stosowanych przez spółkę EuRoPol Gaz, Pawlak zaznaczył, że będzie je określać algorytm, który uwzględni rentowność netto na poziomie 2 proc.

Waldemar Pawlak dodał też, że w spółce tej zostanie "przywrócony parytet akcji 50 na 50" pomiędzy Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem a Gazpromem, zgodnie z polsko-rosyjskim porozumieniem międzyrządowym z 1993 roku. Oznacza to wyeliminowanie firmy Gas Trading, w której znaczące udziały ma Aleksander Gudzowaty. Domagała się tego strona rosyjska.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24