Rząd znalazł 3 miliardy

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Jacek Rostowski na konferencji prasowej

Rząd już wie skąd weźmie trzy miliardy złotych, które obiecał znaleźć, aby nie zwiększać jeszcze bardziej deficytu budżetowego. Resorty zaoszczędzą prawie 70 mln zł, inne instytucje prawie 800 mln, a po miliardzie rząd zabierze z rezerw funduszu alimentacyjnego i solidarności społecznej.

Na konferencji prasowej minister finansów Jacek Rostowski i szef doradców strategicznych premiera Michał Boni przedstawili program rządowych oszczędności. I tak: ministerstwo środowiska zaoszczędzi 8 mln zł, infrastruktury - 12,3 mln zł, skarbu - 1,4 mln, sportu - 10,8 mln, NIK - 1,1 mln zł, Sejm - 9 mln, KRUS - 24 mln, naczelny Sąd Administracyjny - 2,8 mln, Sąd Najwyższy - 0,8 mln zł, Kancelaria Prezydenta - 4,5 mln zł.

- Ten blok "drobnych" oszczędności to prawie 70 mln zł - powiedział Boni. Są też większe. Rezerwa Funduszu Alimentacyjnego zostanie zmniejszona o 1,15 mld zł. - Analiza przebiegu wypłat zaliczek alimentacyjnych pokazuje, że nie ma potrzeby utrzymywać tak dużej rezerwy - mówił Boni. Od kilkudziesięciu do kilkuset mln zł zmniejszą się fundusze różnych instytucji. O 100 mln zł zmniejszą się np. wydatki inwestycyjne ZUS. O ponad miliard zł zmniejszy się też rezerwa funduszu solidarności społecznej, który w zeszłym roku powołał rząd, a który zasilany jest np. z podwyższonej akcyzy na alkohol.

Podatki na razie bez zmian

Minister finansów Jacek Rostowski poinformował także, że w tym roku rząd nie zamierza podnosić żadnych podatków. Podkreślił jednak, że rozpatrywane są obecnie różne warianty zmian podatkowych w przyszłym roku. Jakie? - tego minister już nie zdradził.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24