Rząd zmienia emerytury. "To skok na kasę"

Najnowsze

Aktualizacja:
tvn24Prezes BCC skrytykował propozycje rządu ws. OFE

- To skok na kasę, rozwalający bezpieczeństwo emerytalne obywateli, szkodliwy dla państwa polskiego - tak rządowe propozycje ws. reformy OFE ocenił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club.

Zdaniem Goliszewskiego, "kasa państwa jest pusta, mamy długi, więc trzeba skądś wziąć pieniądze". - Realne pieniądze są w OFE. W ZUS-ie są wirtualne, tam nie ma pieniędzy - ocenił szef BCC.

I dodał: - Skok na kasę szkodliwy dla polskiej gospodarki, ale i dla polskiego państwa. Obywatele i tak mają już małe zaufanie do państwa, przestają mieć zaufanie do instytucji państwowych i wyjeżdżają z naszego kraju. To jest bardzo poważny problem - podkreślił Goliszewski.

Z przedstawionych przez premiera Donalda Tuska propozycji zmian w systemie emerytalnym wynika, że część obligacyjna zasobów OFE zostanie przeniesiona do ZUS, a przyszli emeryci będą mieć wybór, czy chcą oszczędzać w funduszach, czy nie. Zgodnie z propozycjami rządu obywatele będą mogli dokonywać wyboru, czy chcą, by ich składki emerytalne trafiały do ZUS, czy do OFE. Do OFE wpływałaby składka w wysokości 2,92 proc.

Świat się zmienił

Marek Goliszewski odniósł się też do słów Jarosława Kaczyńskiego, który ocenił, że polski biznes to przystań ludzi PRL. - To mogło być aktualne jeszcze 20 lat temu, ale czasy się zmieniły. Weszło młode pokolenie. Chyba Jarosław Kaczyński to widzi, tylko na użytek polityki mówi jak mówi. Proszę zauważyć, że też mówi z szacunkiem o wolnym rynku, o weryfikacji przez ten rynek uczciwości biznesmenów. To jest prawda. Ja bym tak bardzo nie potępiał, nie jestem tutaj adwokatem PiS, wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego - ocenił szef BCC.

W biznesie są ludzie dawnych służb? - Jeżeli możemy odnosić to do sytuacji sprzed 20 lat, to z pewnością tak było. Zwalniani funkcjonariusze przejmowali część państwowych przedsiębiorstw, zakładali swoje firmy, mieli wpływy. Ale świat się zmienił, Polska się zmieniła. Polska gospodarka oparta jest dziś raczej na młodych ludziach, prywatnych firmach i to bardzo przejrzystych - dodał.

Autor: mnmtom / Źródło: tvn24.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24