Rząd zastanawia się nad VAT-em na mieszkania

Najnowsze

TVN24Bielecki

Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu ma zatwierdzić definicją budownictwa społecznego, opracowaną przez resorty budownictwa i finansów. Pozwoli ona zachować obniżoną stawkę podatku VAT na mieszkania i domy także po 2007 r.

Spór miedzy ministerstwem finansów a budownictwa w sprawie definicji budownictwa społecznego trwał wiele miesięcy. Ostatnio obu resortom udało się dojść do porozumienia. Dzięki temu od 2008 r. obniżona 7-proc. stawka VAT pozostanie przy mieszkaniach o powierzchni do 120 m kw. i domach do 220 m kw. Wyższa 22-proc. stawka VAT miałaby obowiązywać za każdy dodatkowy metr ponad ustalone limity.

Mieszkania spełniające pojęcie "budownictwa społecznego" w myśl prawa Unii Europejskiej pozwala na stosowanie ulgowej stawki podatku VAT. W polskim prawie dotąd jednak takiej definicji nie ma, zaś z końcem tego roku mija okres przejściowy, w którym całość budownictwa mieszkaniowego mogła być objęta ulgową stawką. Grozi to radykalnym wzrostem podatku - i cen.

Specjaliści zwracają jednak uwagę, że ceny na rynku będą zależały nie tylko od istnienia definicji, ale i jej szczegółów. Na jeden z istotnych aspektów zwraca uwagę Jacek Bielecki z Polskiego Związku Firm Developerskich.

Źródło: PAP, APTN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24