Rząd zaczyna spłacać długi szpitali-spółek

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Rząd ma nadzieję, że program wyciągnie szpitale z długów

W poniedziałek rząd przyjął ostateczną wersję programu "Ratujemy polskie szpitale". Samorządy, które zdecydują się na przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego mogą ubiegać się o pomoc finansową z budżetu państwa. Specjalne wnioski w tej sprawie muszą składać u wojewodów.

Program "Ratujemy polskie szpitale" powstał po podtrzymaniu w grudniu ubiegłego roku przez Sejm weta prezydenta Lecha Kaczyńskiego do trzech z sześciu ustaw zdrowotnych autorstwa PO, które miały zreformować służbę zdrowia. Udział w programie jest dobrowolny. Pomoc nie jest adresowana bezpośrednio do szpitali, ale do samorządów jako ich organów założycielskich.

Spółka lepsza niż ZOZ?

Zaplanowany na lata 2009-2011 program ma zachęcać samorządy do powołania spółek kapitałowych, w miejsce dotychczasowych Samodzielnych Publicznych Zespołów Opieki Zdrowotnej. Rząd przekonuje, że rezygnacja z dotychczasowej formy prawnej pozwoli samorządom na lepsze zarządzanie szpitalami oraz poprawi ich organizację i finansowanie.

Pomoc otrzymają samorządy, które przygotują i przyjmą plan restrukturyzacji szpitala, powołają spółkę kapitałową, przedstawią biznesplan oraz propozycję spłaty zobowiązań. Samorządy muszą także uzyskać pozytywne oceny Narodowego Funduszu Zdrowia i Banku Gospodarstwa Krajowego oraz akceptację wojewody. Przekazanie pieniędzy na restrukturyzację odbywać się będzie na podstawie umów zawartych między rządem a samorządem terytorialnym.

Z pomocy będą mogły również skorzystać te samorządy, które już dokonały przekształceń.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24