Rząd wspiera dalej banki

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Rząd chce przedłużyć możliwośc pomocy Skarbu Państwa dla banków

Trzęsienie ziemi na rynkach finansowych trwa w najlepsze, kolejnym krajom strefy euro zagraża widmo bankructwa i nie wiadomo, czy polskie instytucje finansowe nie mogłyby dostać rykoszetem, gdyby zachwiały się europejskie kolosy. Dlatego rząd chce utrzymać możliwość udzielenia wsparcia polskim instytucjom finansowym w przypadku, gdyby doszło do najgorszego.

CIR poinformowało, że we wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy, która utrzymanie takiej pomocy przewiduje.

"Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udzielaniu przez Skarb Państwa wsparcia instytucjom finansowym oraz ustawy o rekapitalizacji niektórych instytucji finansowych, przedłożony przez ministra finansów" - napisało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie.

Uratujemy was, jak będzie trzeba

Od początku obowiązywania ustawy, czyli od lutego 2009 roku żadna z instytucji finansowych nie wystąpiła o udzielenie wsparcia.

"Jednak ze względu na fakt, że negatywne tendencje na międzynarodowych rynkach finansowych mogą występować również w 2011 roku, zasadne jest utrzymanie możliwości udzielania wsparcia także i w tym okresie" - dodano w komunikacie.

Kto może skorzystać z pomocy

Z pomocy mogą skorzystać banki krajowe, zakłady ubezpieczeń, fundusze emerytalne i inwestycyjne, domy maklerskie oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.

Według służb prasowych rządu, udzielenie pomocy będzie możliwe pod warunkiem uzyskania pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności pomocy publicznej ze wspólnym rynkiem. Zgoda KE na program pomocowy wydawana jest na ściśle określony okres.

W komunikacie zaznaczono, że rząd proponuje, by "zmienione przepisy weszły w życie w bardzo krótkim czasie".

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24