Najnowsze

Rząd uchroni firmy przed bankructwem? Nowe prawo coraz bliżej

Najnowsze

tvn24dc873974-ae3e-11e1-89b3-0025b511229e

Ustawa pozwalająca firmom w tarapatach uniknąć bankructwa coraz bliżej. Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu Prawo restrukturyzacyjnego.

Założenia do projektu ustawy restrukturyzacyjnej przewidują także ochronę praw wierzycieli. "Wniosek o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego będzie miał pierwszeństwo przed wnioskiem o ogłoszenie upadłości" - tłumaczy Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Upadłość nie od razu

Przyjęte przez rząd założenia zakładają zrównanie wierzycieli prywatnych z publicznymi w kwestii zaspokajania roszczeń. Chodzi o to, by na wierzycielach publicznych wymusić w większym stopniu zaangażowanie w restrukturyzację firm, aby nie składali od razu wniosku o upadłość. "Kontrahenci upadłego przedsiębiorcy i fiskus będą zrównani w procedurze dochodzenia należności w postępowaniu upadłościowym" - wyjaśniło Ministerstwo Sprawiedliwości, które jest inicjatorem nowego prawa.

Głównym celem zmian jest zapewnienie przedsiębiorcom w trudnej sytuacji finansowej przeprowadzenia skutecznego postępowania restrukturyzacyjnego, umożliwiającego powrót do normalnej działalności w okresie od kilu lub kilkunastu miesięcy.

Nowością jest wprowadzenie instytucji prawnych, mających za zadanie ochronę przedsiębiorczości, zakładów pracy, wierzycieli i pracowników w razie problemów finansowych firm.

W ustawie pojawi się postępowanie układowe dedykowane przedsiębiorcom, którzy są na skraju wypłacalności lub są już niewypłacalni. Co do zasady zarząd nadal będzie w ręku przedsiębiorcy, będzie jednak pod stałą kontrolą sądu i wierzycieli. Będzie także musiał przedstawić propozycje układowe już we wniosku do sądu.

Uproszczenie procedur i internetowy rejestr

CIR poinformowało też, że rząd planuje nowelizację ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze. Ma ona wprowadzić nową definicję stanu niewypłacalności. A także uproszczenie i przyspieszenie procedury upadłościowej. "Obecne przepisy zobowiązują firmy do spełnienia wielu wymogów formalnych dotyczących wniosków i pism w postępowaniu upadłościowym. Aby to zmienić wprowadzone będą ujednolicone formularze, w przyszłości w formie elektronicznej, co ułatwi i przyspieszy procedurę" - podkreślono. Według CIR dzięki tym zmianom przedsiębiorcy zyskają więcej czasu, zmniejszą się też koszty takich postępowań.

Przyszła regulacja przewiduje też utworzenie internetowego Centralnego Rejestru Upadłości, w którym mają się znaleźć m.in. informacje o prowadzonych sprawach upadłościowych oraz wykaz syndyków i biegłych. W rejestrze będą też informacje o wszystkich postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Będzie się można z niego dowiedzieć ponadto, która spółka jest w upadłości i na jakim etapie znajduje się postępowanie. Korzystanie z rejestru ma być bezpłatne.

Autor: rf/klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24