Rząd "typuje" budżet

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
sxc.huJaki budżet w 2011? Rząd we wtorek będzie "obstawiał"

We wtorek rząd zajmie się założeniami do budżetu na 2011. Resort finansów przewiduje, że budżet będzie skonstruowany przy założeniu wzrostu PKB o 3,5 proc. i inflacji średniorocznej wynoszącej 2,3 procent. Typuje także spadek bezrobocia - do 9,9 procent.

Według założeń Ministerstwa Finansów stopa bezrobocia ma zejść poniżej magicznej bariery 10 procent bezrobocia w grudniu 2011 roku.

Wzrostu wynagrodzeń?

Rząd planuje skonstruować przyszłoroczny budżet w oparciu o regułę wydatkową, która ograniczy wzrost wydatków elastycznych i nowych wydatków sztywnych do inflacji powiększonej o 1 pkt proc.

Rada Ministrów zapozna się także z przedstawioną przez resort finansów propozycją średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej na rok 2011.

Nie przestaną wzmacniać wschodu

Ministrowie zajmą się również projektem Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2010-2020, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Zgodnie z założeniami strategia ma doprowadzić do poprawy konkurencyjności wszystkich regionów w Polsce wobec regionów UE.

Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska mówiła na początku lipca, że w ramach "Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2010-2020: Regiony, Miasta, Obszary Wiejskie" przeznaczone będą dodatkowe pieniądze m.in. dla małych i średnich miast. Minister podkreśliła, że Krajowa Strategia jest dokumentem, który pokazuje, że rząd chce wspierać województwa bez podziału na wschód i zachód. - Jednak biorąc pod uwagę w jakiej sytuacji są województwa we wschodniej Polsce, rząd będzie proponował kontynuację programu Rozwój Polski Wschodniej - zaznaczyła Bieńkowska.

Rada Ministrów zajmie się także projektem nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz projektem Prawa probierczego. Ministrowie zapoznają się z dokumentem dotyczącym kierunków rozwoju biogazowni rolniczych w Polsce w latach 2010-2020 oraz wysłuchają cotygodniowej informacji o wykorzystywaniu środków unijnych.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu