Rząd szykuje PR upadku stoczni?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Nadzieje na uratowanie polskich stoczni są coraz mniejsze

Rząd wynajął firmę PR i kancelarię prawną, które przygotowują od strony medialnej i prawnej procedurę upadłości polskich stoczni - poinformował rzecznik stoczni Gdynia Marek Lewandowski. Tymczasem wiceminister skarbu mówi, że plany prywatyzacyjne są juz prawie gotowe.

Zdaniem rzecznika stoczni Gdynia fakt, że rząd przygotowuje stocznie "medialnie" i "prawnie" do upadłości, potwierdza wcześniejsze obawy związków zawodowych, że nie ma szans na dotrzymanie wyznaczonego przez Komisję Europejską na 12 września terminu prywatyzacji.

W tym terminie Komisja Europejska ma dostać szczegółowy plan restrukturyzacji stoczni w Szczecinie i Gdyni. Plany Mostostalu Chojnice dotyczące pierwszego zakładu są już w Brukseli. ISD Polska, właściciel Stoczni Gdańsk, chcący połączyć ją z Gdynią, ma wysłać swoje propozycje do końca tygodnia. Jeśli KE odrzuci te plany, stoczniom grozi upadłość.

Pierwsze sygnały medialne już były

Marek Lewandowski powiedział, że informacja o przygotowaniach do upadłości i zaangażowaniu do tego firm - bezpośrednio przez rząd lub za pośrednictwem stoczni, jest pewna. Rzecznik podkreślił, że bierze za nią pełną odpowiedzialność.

Wiceprzewodniczący Solidarności w Stoczni Gdynia Aleksander Kozicki zwraca uwagę, że już pojawiły się w mediach pierwsze artykuły, które mają przygotować opinię publiczną do upadłości polskiego sektora okrętowego.

Będą protesty

Kozicki podkreślił, że samymi działaniami nastawionymi na przekonanie opinii publicznej nie uda się przejść do porządku dziennego nad upadkiem polskich stoczni. Wiceprzewodniczący stoczniowej Solidarności zapowiedział podjęcie przez pracowników stoczni różnych form protestu przeciwko działaniom ministerstwa skarbu.

O formie protestu związki zawodowe zdecydują jeszcze w tym tygodniu.

Tymczasem wiceminister skarbu Zdzisław gawlik powiedział PAP, że do piątku resort chce podpisać z ukraińską firmą ISD Polska ostateczny dokument uzgodnień w sprawie planu restrukturyzacji stoczni Gdynia i Gdańsk. - ISD Polska po uwagach, które otrzymało we wtorek od przedstawicieli Komisji Europejskiej, ma przygotować zmodyfikowany plan restrukturyzacji stoczni Gdynia i Gdańsk. Program ten - uwzględniający uwagi Komisji Europejskiej - powinien trafić do Brukseli w piątek" - powiedział PAP wiceminister.

Poinformował również, że w czwartek przedstawiciele Mostostalu Chojnice oraz MSP mają się spotkać z reprezentantami KE w sprawie planu restrukturyzacji stoczni Szczecin, a firma z Pomorza przesłała już do Brukseli propozycje programu.

Polska ma czas do 12 września na domknięcie planów restrukturyzacyjnych i prywatyzacyjnych stoczni.

Obrzucają się zarzutami

- Jest bardzo dużo ludzi, którzy powinni ponieść karną odpowiedzialność za to, co zrobili z polskimi stoczniami. Nie ma co do tego wątpliwości - uważa tymczasem premier Donald Tusk.

Były premier Jarosław Kaczyński podkreślił, że jednak nadal liczy na to, iż stocznie zostaną uratowane. - Myśmy uczynili wszystko, żeby stocznie uratować. Doprowadziliśmy do takiego stanu, w którym stocznie szansę miały, później przyszedł nowy rząd, minister (skarbu Aleksander) Grad i sytuacja jest chyba gorsza niż była - odpierał ataki obecnego premiera i Platformy Obywatelskiej.

lad ram

Źródło: IAR

Źródło zdjęcia głównego: TVN24