Rząd szykuje interwencję na rynku cukru?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24W sklepach oprócz wysokich cen można spotkać i takie ograniczenia

Premier Donald Tusk spotkał się we wtorek z prezesem Krajowej Spółki Cukrowej oraz szefem i wiceszefem resortu Skarbu Państwa, które posiada pakiet kontrolny spółki - ustaliła telewizja TVN CNBC. Sam premier dzisiaj wspomniał, że w najbliższym czasie na rynek ma trafić więcej cukru.

O wtorkowym spotkaniu, bez informowania o jego uczestnikach, premier powiedział sam w środę rano.- Wczoraj miałem bardzo trudną - trudną nie dla mnie - rozmowę z tymi, którzy odpowiadają za produkcje i hurtową sprzedaż cukru w Polsce. I mam nadzieję, że pewne decyzje, jakie planujemy, powinny w najbliższym czasie doprowadzić do tego, że cukru powinno być więcej na rynku w Polsce - stwierdził Donald Tusk w czasie spotkania z dziennikarzami.

Kontrolowana przez państwo Krajowa Spółka Cukrowa kontroluje 40 procent rynku cukru w Polsce.

Ceny cukru w handlu detalicznym od początku roku podwoiły się. Handlowcy przekonują, że powodem jest wzrost cen tego surowca na rynkach światowych, wywołany m.in. katastrofalnymi powodziami, które w styczniu spustoszyły uprawy trzciny cukrowej w Australii. Jednak mimo to, na przykład sklepowe ceny cukru w Niemczech są nawet o połowę niższe niż w Polsce.

Źródło: TVN CNBC, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24