Rząd spłacił przedwyborczy dług

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Pracownicy PGNiG będą współwłaścicielami spółki

Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało jedną akcję PGNiG. Otwiera to drogę do przekazania 15 proc. akcji spółki jej pracownikom. Politycy Platformy obiecali to załodze przed wyborami w zamian za poparcie.

- Wczoraj została sprzedana jedna akcja Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, co otwiera drogę do przekazania akcji spółki jej pracownikom - powiedział rzecznik prasowy resortu skarbu Maciej Wewiór

Grad: przekazanie nie zagrozi spółce

- Minister skarbu Aleksander Grad nie obawia się wrogiego przejęcia PGNiG po wydaniu akcji pracowniczych spółki. - W zmienionej strategii dla sektora gazowego zapisaliśmy "bezpieczniki", gdyby ktoś zamierzał dokonywać jakiś niewłaściwych działań w tej spółce - zapewnił w czwartek minister na konferencji prasowej. W ciągu dwóch lat od wydania akcje pracownicze nie mogą być zbywane.

Minister wyjaśnił, że po wydaniu akcji pracowniczych udział Skarbu Państwa w spółce wyniesie 72 proc. - Nie ma takiej możliwości, aby posiadając 72 proc. akcji w tej firmie, obawiać się o jej przyszłość, a tym bardziej o jej wrogie przejęcie - podkreślił minister.

Z pracownika we współwłaściciela

Przed wyborami porozumienie o tym, że jeśli Platforma obejmie władzę, to przekaże pracownikom akcje, podpisali ze związkowcami spółki, politycy PO Bronisław Komorowski i Aleksander Grad.

Przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi, trzy centrale związkowe grupy kapitałowej PGNiG udzieliły poparcia w wyborach parlamentarnych Platformie Obywatelskiej, zaś PO zobowiązała się po wygranych wyborach i stworzeniu przez nią rządu przekazać 15 proc. akcji spółki pracownikom.

Porozumienie ostro krytykowali politycy PiS i krajowa "Solidarność".

POROZUMIENIE PLATFORMY ZE ZWIĄZKOWCAMI

Pracownikom PGNiG przysługuje 15 proc. pakiet akcji spółki, ale sprzed podwyższenia kapitału. Otrzymają więc oni 750 mln papierów z pięciu mld akcji, które teraz kontroluje Skarb Państwa.

Po tym, jak na giełdzie gazowa spółka sprzedała wcześniej 900 mln akcji w emisji podwyższeniowej, jej kapitał dzieli się na 5,9 mld akcji. Po podwyższeniu udział pracowników wyniesie 12,7 proc., a udział Skarbu Państwa spadnie do 72,05 proc.

Pozostałe 15,25 proc. kapitału należy do inwestorów giełdowych.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24