Rząd skubnie palaczy - i nie tylko

Najnowsze

Aktualizacja:
PAPRząd skubnie palaczy - i nie tylko

Od przyszłego roku akcyza na wyroby tytoniowe będzie rosła o 4 proc. rocznie, tak aby osiągnąć unijne minimum podatkowe w 2018 roku - zapowiada wiceminister finansów Ludwik Kotecki. Według jego zapowiedzi na co najmniej dwa lata musimy zapomnieć o waloryzacji progów podatkowych.

"W latach 2011-2013 nie planuje się waloryzacji progów podatkowych PIT. Od 2012 r. planuje się zmianę sposobu płacenia grudniowej zaliczki CIT i PIT dla podatników prowadzących działalność gospodarczą" - napisał Kotecki w odpowiedzi na interpelację poselską.

Natomiast o podatku akcyzowym na tytoń wiceminister napisał, że "planowane są podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe w wysokości 4 proc. rocznie".

Z wtorkowego komunikatu po posiedzeniu rządu wynika, że wprowadzenie od 1 stycznia 2011 r. podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe o 4 proc. będzie pierwszym etapem w dochodzeniu do unijnego minimum podatkowego, który Polska musi osiągnąć w 2018 r. W latach 2011-2018 dochodzenie do wymaganego minimum podatkowego będzie się odbywać na drodze równomiernego wzrostu stawek akcyzy.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP