Rząd przyspiesza na "schetynówkach"

TVN24 Biznes

Archiwum "rodzinki z dzieckiem w plecaku" | KrisphDzięki dotacji w tym roku powstać ma ok. 1 tys. 680 km lokalnych dróg

Blisko 700 mln zł przeznaczy w tym roku rząd na budowę dróg lokalnych - ogłosił we wtorek premier Donald Tusk. Wcześniej planowano, że będzie to 900 mln zł, ale Rada Ministrów przeznaczyła 200 mln zł na zwiększenie świadczenia dla rodziców dzieci niepełnosprawnych.

Rząd planował przekazać w tym roku na budowę, przebudowę i remonty dróg gminnych oraz powiatowych 900 mln zł, z czego 650 mln miało pochodzić z Lasów Państwowych. Jednak - jak wyjaśnił na wtorkowej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk - projekt uchwały w tej sprawie zmieniono.

Część pieniędzy z lasów dla rodziców

- Chcieliśmy przeznaczyć całość kwoty z Lasów Państwowych na remont i budowę dróg lokalnych. Zdecydowaliśmy się tę kwotę podzielić w taki sposób, aby móc sfinansować tegoroczne zwiększenie świadczenia dla całodobowych opiekunów dla osób niepełnosprawnych - wyjaśnił premier.

Rodzice niepełnosprawnych dzieci we wtorek już siódmy dzień protestowali w Sejmie, domagając się m.in. podwyższenia świadczenia pielęgnacyjnego. Chcą, aby już teraz osiągnęło ono poziom płacy minimalnej.

6 tys. km nowych dróg

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, w znowelizowanej uchwale wydatki budżetu państwa na realizację programu budowy dróg lokalnych w 2014 r. zostają zwiększone z 250 mln zł o 450 mln zł - do 700 mln zł.

"W efekcie na realizację programu w latach 2012-2015 zostanie przeznaczone z budżetu państwa 2 mld 400 mln zł. Jednocześnie 200 mln zł zostanie przeznaczone na podwyższenie świadczeń pielęgnacyjnych od 1 maja 2014 roku" - informuje w komunikacie.

W wyniku podwyższenia środków na dofinansowanie zadań samorządowych w 2014 r. powstanie ok. 1 tys. 680 km dróg, a do końca trwania programu, tj. 2015 r. - około 6 tys. 80 km dróg lokalnych.

Najpierw obniżyli...

W październiku, podczas poprzedniej nowelizacji Narodowego Program Budowy Dróg Lokalnych - tzw. schetynówek - rząd zdecydował, że wydatki budżetowe na jego realizację wyniosą w 2014 r. 250 mln zł, a nie 1 mld zł, jak wcześniej planowano.

Taka decyzja oznaczała zmniejszenie nakładów na program w latach 2012-2015 z 2,7 mld zł do 1,95 mld zł. Powodem tej decyzji rządu były zapisy projektu budżetu, który przewidywał ustalenie planowanych wydatków z rezerwy celowej budżetu państwa na realizację programu w 2014 r. właśnie na 250 mln zł.

... potem podwyższyli

Jednak podczas parlamentarnych prac nad budżetem Senat zgłosił poprawkę, według której na realizację programu ma trafić w tym roku 650 mln zł z wpłaty z Lasów Państwowych. Sejm przychylił się do tej propozycji, a prezydent podpisał ustawę budżetową 29 stycznia. Dlatego resort administracji przygotował projekt zakładający zwiększenie tegorocznej dotacji właśnie o 650 mln zł.

Miliony z lasów na "schetynówki". 13 poprawek do budżetuTVN24 Biznes i Świat

Autor: ToL/Klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum "rodzinki z dzieckiem w plecaku" | Krisph