Rząd podniósł płacę minimalną. Do 1,5 tys zł

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
sxc.huPolacy powinni zarobić trochę więcej

Rząd zadecydował o podniesieniu płacy minimalnej. Od pierwszego stycznia 2012 roku będzie ona wynosić 1500 złotych. Dotychczas było to 1386 złotych. Według związkowców jest to jednak zdecydowanie za mało. Eksperci twierdzą natomiast, że podwyżka spowoduje wzrost bezrobocia.

Zgodnie z prawem, rząd do 15 czerwca każdego roku przedstawia propozycję płacy minimalnej na następny rok Komisji Trójstronnej. Ta ma miesiąc na porozumienie się w tej sprawie. W tym roku jednak nie udało się osiągnąć kompromisu, w związku z czym wysokość płacy minimalnej ustalił rząd.

Za mało

Związkowcy uważają, że 1500 zł to poziom nie do zaakceptowania. Zdaniem NSZZ "Solidarność" minimalne wynagrodzenie powinno być o prawie 100 zł wyższe. OPZZ zwracało uwagę, że 1,5 tys. złotych brutto daje niewiele powyżej 1 tys. zł netto, a z takiej pensji nie da się utrzymać. Z kolei zdaniem ekspertów podniesienie płacy minimalnej do 1,5 tys. zł spowoduje wzrost bezrobocia o kilka procent.

Obecna płaca minimalna wynosi 40,8 proc. średniej płacy w Polsce. Związkowcy z "Solidarności" wyliczyli, że aby wynagrodzenie minimalne osiągnęło połowę przeciętnej pensji, musiałoby wynieść 1591,99 zł.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu