Rząd pociągnął za sznurek od gorsetu

Najnowsze

Aktualizacja:
PAPRząd przyjął projekt ustawy deregulacyjnej

Oświadczenia zamiast pliku zaświadczeń, rejestracja firmy przez internet i odblokowanie zawodów korporacyjnych - takie zmiany ma wprowadzić ustawa deregulacyjna, którą przyjął we wtorek rząd. - Urząd będzie traktował serio obywatela i jego deklaracja będzie równie ważna, jak kiedyś zaświadczenia i dokument - obiecał Donald Tusk.

Rząd przyjął projekt ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, tzw. ustawę deregulacyjną. Jej celem ma być ograniczenie biurokracji, likwidacja utrudnień i pobudzenie rozwoju gospodarczego bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

- Zakładamy, że urząd w Polsce będzie traktował serio obywatela i jego deklaracja będzie równie ważna dla urzędu, jak kiedyś zaświadczenia i dokumenty – wyjaśnił premier. - Zamieniamy zaświadczenia, różne obowiązkowe kwity, które trzeba było zbierać w rozmaitych urzędach, zanim trafiło się do właściwego urzędu i właściwego urzędnika, na oświadczenia - dodał.

Odblokowanie korporacji i rejestracja przez internet

Szef rządu stwierdził, że przyjęcie projektu "oznaczało konieczność zmian 77 ustaw”. Zapowiedział też kolejne zmiany. - Nie tylko tej jesieni, ale także cały rok 2011 będzie poświęcony kolejnym aktom deregulacyjnym. Następna będzie pierwsza z cyklu ustaw, które powinny odblokować niektóre korporacyjne zawody i ułatwić w związku z tym dostęp obywateli do tańszej i bardziej powszechnej usługi – stwierdził. I uściślił: - Jako klasyczny przykład mogę podać konieczność rozluźnienia rygorów korporacyjnych, jeśli chodzi o pośrednictwo handlu nieruchomościami.

Ponadto Tusk zapowiedział, że po wejściu w życie ustawy deregulacyjnej spółki będzie można rejestrować przez internet. - Dziś jest ważny dzień dla tych, którzy będą rejestrować swoje firmy; szczególnie dotyczy to spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Będzie można je rejestrować drogą elektroniczną, co znakomicie uprości i przyspieszy sam tryb rejestracji, a będzie także odciążeniem dla KRS - dodał.

Ponadto w części przypadków nie będzie trzeba posługiwać się oryginałami dokumentów, będą wystarczały kopie, np. w wypadku dokumentów potwierdzających wykształcenie, czy odpisów aktów stanu cywilnego.

Cel: ograniczyć biurokrację

Zmniejszenie obowiązków informacyjnych, którym podlegają przedsiębiorcy, ma wyraźnie obniżyć koszty prowadzenia firm i ułatwić działalność gospodarczą. Według wyliczeń kierowanego przez Waldemara Pawlaka resortu gospodarki, nałożone na przedsiębiorców obowiązki informacyjne kosztują polskich ich 70 miliardów złotych rocznie. Ustawa ma je wyraźnie zmniejszyć poprzez ograniczenie biurokracji.

Piwo wróci do pociągów

Zakres zmienianych przepisów jest nadzwyczaj szeroki: od ułatwień w przekształcaniu spółdzielni pracy w spółki prawa handlowego po dopuszczenie do sprzedaży piwa w pociągach. Projekt m.in. przewiduje rozszerzenie możliwości przekształcania działalności gospodarczej osób fizycznych w spółki, obniża - z obecnych 10 proc. przychodów do 3 proc. - maksymalną wysokość kar nakładanych na firmy, za stosowanie niedozwolonych praktyk, wykorzystywanie swojej pozycji rynkowej. Projekt doprecyzowuje zasady leasingu konsumenckiego, by rozszerzyć taką formę sprzedaży.

Ustaw deregulacyjna miała być jednym z głównych elementów zapowiadanej przed kilkoma miesiącami przez Donalda Tuska tzw. jesienne ofensywa ustawodawczej. Jednak prace nad jej przygotowaniem mocno się przeciągały, a przedsiębiorcy narzekali, że w projekcie jest coraz mniej ich postulatów.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP