Rząd pędzi z ustawą o VAT. Od marca koniec ulg na auto z kratką?

Najnowsze

Sejm przyjął w pierwszym czytaniu projekt ustawy dotyczącą tzw. aut z kratką

Sejm nie odrzucił w pierwszym czytaniu projektu ustawy o tzw. autach z kratką. Posłowie najprawdopodobniej zdecydują o przyjęciu nowych regulacji w piątek. Gdy nowe przepisy wejdą w życie pełne odliczenie VAT-u będzie przysługiwało tylko na samochody wykorzystywane tylko do celów służbowych. Rząd chce by przepisy weszły w życie już 1 marca. Głosowanie w piątek.

Zgodnie z rządowym projektem firma będzie mogła odliczyć 50 proc. podatku naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków związanych z autem (samochód do 3,5 tony - red.). Będzie tak jeżeli auto jest wykorzystywane do celów służbowych i prywatnych. Wyjątek to VAT od paliwa, bowiem w tym przypadku 50-proc. odliczenie będzie przysługiwać dopiero od 1 lipca 2015 roku.

Projekt zakłada, że pełne odliczenie VAT będzie przysługiwało tylko w przypadku wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej. Będzie to wymagało złożenia w urzędzie skarbowym informacji o tych pojazdach oraz prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu.

Sejm "za"

Dziś projektem ustawy zajmował się Sejm. Posłowie nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu rządowego projektu. Za odrzuceniem projektu opowiedziało się 164 posłów, przeciw zagłosowało 235, dwóch wstrzymało się od głosu. Wnioski o odrzucenie przygotowanych przez resort finansów zmian złożyli posłowie z TR i SP.

Poprawki odrzucone

W środę projektem zajmowała się też sejmowa komisja finansów. Odrzuciła ona poprawki Henryka Kowalczyka z PiS, który proponował, by możliwość 50-proc. odliczenia zastąpić wskaźnikiem 80 proc.

Przepadła także poprawka, która zmierzała do zniesienia obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu przez podatników, którzy wykażą, że używają samochód tylko i wyłącznie w celach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Dyskusję wzbudziła kwestia wejścia w życie przepisów. Projekt zakłada, że zaczną one obowiązywać po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Marta Szafarowska z Konfederacji Lewiatan mówiła, że ustalenie takiego terminu spowoduje, że przepisy wejdą w trakcie okresu rozliczeniowego VAT - miesięcznego lub kwartalnego. Jej zdaniem spowoduje to znaczne utrudnienie dla podatników, którzy nie będą wiedzieć, jak się rozliczać.

W trakcie dyskusji Henryk Kowalczyk przygotował poprawkę, która przewidywała, że zmiany wejdą w życie 1 kwietnia, ale komisja ją odrzuciła. Cichoń poinformował, że rząd chciałby, by zmiany weszły w życie jak najszybciej - resort liczył, że będzie to 1 marca 2014 r. Jego zdaniem z systemowego punktu widzenia zmiana terminu wejścia w życie byłaby uzasadniona, ale w tym przypadku priorytetem jest budżet.

Głosowanie już w piątek?

W plany rządu wpisuje się scenariusz prac sejmowych nad projektem. Pierwsze czytanie projektu odbyło się na posiedzeniu plenarnym w środę. Drugie czytanie zaplanowano na czwartek; tego samego dnia komisja finansów publicznych ma zająć się ewentualnymi poprawkami zgłoszonymi przez posłów. W piątek zmiany będą mogły być poddane głosowaniu.

Zyskają przedsiębiorcy?

Od 1 stycznia 2014 r. do dnia wejścia w życie zaplanowanych przez resort finansów zmian można odliczyć pełen VAT od zakupu aut osobowych "z kratką", które uzyskają homologację samochodu ciężarowego. Z początkiem 2014 r. wygasła bowiem zgoda Brukseli na stosowanie ograniczeń w odliczaniu VAT od samochodów osobowych kupowanych przez firmy oraz VAT na paliwa do takich aut.

Resort finansów zwrócił się co prawda do UE o wydanie zgody na wprowadzenie kolejnych ograniczeń, jednak na decyzję czekano do połowy grudnia 2013 r. Obecnie przedsiębiorcy wykorzystujący samochody osobowe do celów prywatnych (bez względu na to, czy jest to samochód z kratką, czy nie) mogą odliczyć pełen VAT od wydatków związanych z eksploatacją takich aut, z wyjątkiem paliwa do nich.

Po wejściu w życie zmian, do trzech - niemal identycznych - samochodów z nadwoziem kombi lub hatchback będą mogły mieć zastosowanie trzy różne zasady odliczania VAT od paliwa. Przedsiębiorca używający zwykłego auta osobowego przed 1 lipca 2015 r. nie odliczy VAT od paliwa w ogóle.

Jeśli pojazd ma homologację ciężarową i ładowność co najmniej 500 kg lub większą, to odliczy połowę VAT naliczonego. Gdy jednak sposób wykorzystywania pojazdu potwierdzony szczegółową ewidencją przebiegu wykluczy użycie go do celów prywatnych, to podatnik odliczy pełen VAT wykazany w fakturze za paliwo.

Autor: msz//gry / Źródło: PAP