Rząd nie kupi samolotów. Weźmie w leasing

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Nasi przywódcy nadal latają wysłużonymi "Tutkami"

Długo zapowiadane nowe samoloty dla najważniejszych osób w państwie mogą wkrótce wzbić się w powietrze. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad ich jak najszybszym wydzierżawieniem. Zapowiadanych wcześniej przetargów na zakup nie udało się jeszcze przeprowadzić.

MON pracuje nad wydzierżawieniem dwóch średniej wielkości samolotów rządowych - poinformował w środę resort obrony.

"Uzgodniona procedura zakłada przejęcie w długoterminowy leasing dwóch samolotów średniej wielkości. Rozmowy szczegółowe w tej sprawie są w toku" - napisał MON w komunikacie. Według rzecznika resortu Roberta Rochowicza, "decyzje o dalszej wymianie maszyn warszawskiego 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego będą podejmowane w terminie późniejszym, z zachowaniem pełnych procedur przetargowych".

Wcześniej stacja RMF FM podała, że ministerstwo obrony zamierza nabyć dwa samoloty, które miałyby zostać dostarczone już latem tego roku.

Bez przetargu?

W lutym "Rzeczpospolita" pisała, że MON - po uzgodnieniach z kancelarią premiera - skłania się do zakupu dwóch dwu-, trzyletnich samolotów o zasięgu 5 tys. km.

Pod koniec ubiegłego roku premier Donald Tusk mówił, że decyzję w sprawie nowych samolotów do przewożenia VIP-ów musi podjąć MON. Premier dopuścił wtedy możliwość zakupu bez przetargu, na podstawie decyzji rady ministrów. Szef MSZ i były minister obrony Radek Sikorski przekonywał, że samoloty rządowe można by kupić jako sprzęt obronny - niepodlegający unijnemu wymogowi przetargu dostępnego dla wszystkich dostawców z UE.

Wciąż latają

O wymianie samolotów rządowych mówi się od kilkunastu lat. Ostatni przetarg na 6 nowych samolotów, rozpisany w 2006 roku, odwołano w czerwcu 2007 z powodu błędów w warunkach przetargu, któremu zarzucano, że faworyzuje brazylijskie Embraery. Kolejny przetarg miał ruszyć w 2008 roku.

Usterki techniczne rządowej floty powietrznej zakłócały podróże prezydenta i premiera, m.in. podróż prezydenta Lecha Kaczyńskiego po Dalekim Wschodzie w 2008 roku.

36. Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego, który obsługuje loty przedstawicieli najwyższych władz, eksploatuje dwa samoloty średniego zasięgu Tu-154 i kilka mniejszych samolotów Jak-40, służących od lat 70. Na krótszych trasach przewozi pasażerów samolotami M-28 Bryza. Pułk wykorzystuje także śmigłowce W-3 Sokół, Mi-8 i jeden Bell 412.

Źródło: PAP, RMF FM

Źródło zdjęcia głównego: TVN24