Rząd mówi o wzroście bezrobocia

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24W przyszłym roku bezrobocie może wzrosnąć nawet o 3 proc.

W przyszłym roku bezrobocie może się zwiększyć nawet o 3 punkty procentowe - prognozuje Ministerstwo Pracy. Zdaniem ekspertów spadek zatrudnienia będzie wynikiem spowolnienia gospodarczego i "będzie miał charakter przejściowy".

Informację o prognozowanym wzroście bezrobocia przekazała w środę wiceminister pracy Czesława Ostrowska. - Spodziewamy się, że w przyszłym roku bezrobocie wzrośnie w granicach od 1 do 3 punktów procentowych - powiedziała Ostrowska.

Jak dodała, zmiany na rynku pracy związane są ze spowolnieniem gospodarczym. - Na pewno nie będzie to tak dramatyczny wzrost, jak w latach 2000 i 2001 - uspokoiła wiceminister pracy. Zdaniem Ostrowskiej, zmniejszenie liczby miejsc pracy będzie miało charakter przejściowy.

Prognozy ministerstwa potwierdzają eksperci z Instytutu Badań Strukturalnych. Ci szacują, że w związku ze spowolnieniem gospodarczym nastąpi przejściowy wzrost bezrobocia o ok. 2 punktów procentowych. Ich zdaniem bezrobotnych ma przybywać przez dwa lata - w 2009 i 2010 roku.

W październiku bezrobocie zmalało

Według danych z października, stopa bezrobocia wyniosła 8,8 proc. i w porównaniu do września spadła o 0,1 pkt. proc.

"Spadek stopy bezrobocia odnotowano w czternastu województwach. Jedynie w województwie małopolskim i warmińsko-mazurskim natężenie bezrobocia nie uległo zmianie" - czytamy w komentarzu Ministerstwa Pracy.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24